Google Analytics 360 User ID aracılığıyla birden fazla cihaz kullananların davranışlarını analiz eden ePrice, mobil yatırımların kapısını aralıyor ve mobil platformda edinme başı maliyeti %80 azaltıyor

Şubat 2017

Tüketici elektroniği ürünleri satan ePrice'ın mobil trafiği yıldan yıla %325 artarken masaüstü trafiği ise %3 azalıyordu. ePrice, mobil platformda alışveriş yapmayı tercih eden kullanıcıları kazanmak amacıyla, markanın mobil sitesinde ve uygulamasında kullanılabilirliği iyileştirmeye ve mobil pazarlama çabalarına daha fazla odaklanmaya yönelik bir proje başlattı.

HEDEFLER

Kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden alışverişe geçiş yapmalarına yanıt vermek

YAKLAŞIM

Cihazlar arası ölçüm için Google Analytics 360’ın User ID özelliğini uyguladı

Mobil platformun katkısını yeniden değerlendirdi

Teklif ayarlamalarını artırarak arama ve alışveriş kampanyalarında mobil yatırımları test etti

SONUÇLAR

Mobil platformda edinme başına maliyet %80 azaldı

Mobilde son tıklama gelirinin toplam gelir içindeki oranı arttı

Genel dönüşüm sayısı %112 arttı

Ekip öncelikle cihazlar arası ölçüm için Google Analytics 360’ın User ID özelliğini uyguladı. Sonuçlar, İnternet üzerinden elde edilen gelirin mobilden etkilendiğini ve cihazlar arası kullanıcıların ortalama sipariş değerlerinin tek bir cihaz kullananlara kıyasla %16 daha fazla olduğunu gösterdi. Daha doğru ilişkilendirme modelleri uygulamak, ePrice'ın mobil platformun genel katkısını yeniden değerlendirebilmesini sağladı. Bu katkının, önceki modellerin gösterdiğinden %92 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Ekip daha sonra, arama ve alışveriş kampanyalarında mobil yatırımları test etmeyi tercih etti. Teklif ayarlamalarını kademeli olarak artırarak hem kullanıcıların mobil cihazlara geçişine etkili bir şekilde yanıt verdi hem de maliyetleri akıllı bir şekilde yönetti.

Bu ölçümlerin karşılığı hızla alındı. Mobil platformda edinme başına maliyet yıldan yıla %80 oranında azalırken aynı dönem için mobilde son tıklama gelirinin toplam gelir içindeki oranı da arttı. Toplamda, dönüşüm sayısı yıldan yıla %112 arttı.

a1e38_ePrice-BODY
Uygulama yeniden etkileşim kampanyaları, moda perakendecisi Trendyol'un mobil uygulama gelirinde ve işlemlerinde %35 artış sağladı.