Pazarlamanın Etkisini Kanıtlama: Doğru Pazarlamanın 3 Dayanağı

İndir
Ağustos 2015

Pazarlama konusunda karşımıza çıkan en ciddi zorluklardan biri de, pazarlama harcamasındaki belirli bir değişikliğin gerçekte nasıl bir etki yarattığının tespit edilmesidir. Bu kılavuzda, kontrollü pazarlama denemelerinin kampanya başarınıza nasıl katkıda bulunabileceğini göstereceğiz.

Tüketiciler günün her saatinde, ofiste masaüstü bilgisayarlarının başında, ellerinde tabletleriyle kanepede uzanırken veya yanlarında akıllı telefonlarıyla mağazaları gezerken, satın alacakları ürünler konusunda kararlar vermektedir. Günümüzde müşterilerin izlediği yollar karmaşıktır ve bu yollarda, pazarlamacıların çeşitli kanallar üzerinden tüketicilere ulaşmalarına olanak sağlayan pek çok temas noktası vardır. Sonuç olarak; Arama Ağı, video ve benzeri kanallara yönelik kampanya bütçelerinin en verimli pazarlama kombinasyonunu (4P) yansıtması gerekir.

Ancak, durmaksızın değişen bu tüketici ortamında pazarlama bütçesinin gerekli etkiyi sağlayıp sağlamadığını anlamak güç bir iştir. Kampanya kendisinden bekleneni verdi mi, beklentilerin üstüne mi çıktı, yoksa beklentilerin altında mı kaldı? Dijital pazarlama yatırımınızın dağılımı daha verimli şekilde yapılabilir miydi? Değerin kanıtlanması yönündeki baskı her şeyin önünde gelir. Bunun nedeni, pazarlamacıların iyi bildiği bir gerçektir: Güncel olarak yürüttükleri kampanyanın bütçesi genelde bir sonraki kampanya yatırımları için de belirleyici olacaktır.

Böyle bir dalga etkisi, pazarlamacıların bilim insanları gibi düşünmelerini ve iş bütçe tahsisine geldiğinde, medya karmasını duruma göre uyarlama, farklı biçimlerde reklam öğelerine yer verme ya da hiç denenmemiş pazarlama kanallarını keşfetme gibi çeşitli denemeler yapmalarını zorunlu hale getirir. Kontrollü pazarlama denemeleri aracılığıyla dijital medya yatırımlarının tam değerini hesaplayarak, neyin etkili ve neyin etkisiz olduğunu kanıtlayabiliriz.

Bu kılavuzda, kontrollü pazarlama denemelerinin hangi senaryolarda ideal olarak kullanılabileceğini, bunları neden ve nasıl kullanmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacağız. İdeal pazarlama denemesi net bir tasarım sürecinin ürünüdür, yorumlanması kolaydır ve sürecin devamında daha fazla şeyin öğrenilmesine ve hassaslaştırmalara imkan tanır.

İşin bilimsel kısmına hakim olduktan sonra, yine müşterilerinizle iletişim kurma konusundaki hünerinizi sergileyebilirsiniz. Kontrollü pazarlama denemelerine başlarken size yardımcı olması için "Proving Marketing Impact: 3 Keys to Doing It Right" (Pazarlamanın Etkisini Ortaya Koyma: Doğru Pazarlamanın 3 Dayanağı) dokümanını indirin.

Video Üzerinden Orijinal Bir Marka Deneyimini Garantiye Alma