YouTube'un On Yılı, Marka Başarısını Artıracak On Bilgi

Temmuz 2015

Çevrimiçi video, dünyanın içerik izleme şeklini değiştirdi ve her türlü cihazda video izlemek için YouTube'a her zamankinden fazla kullanıcı geliyor. Reklamcılık sektörü için YouTube bir devrim yarattı. Markalar vakit kaybetmeden onu bir reklam platformu olarak benimsedi ve kültürün ve günlük sohbetlerin bir parçası haline gelen, dönüm noktası niteliğinde, simgeleşmiş reklamlar yayınladılar. Önümüzdeki on yıla doğru ilerlerken, işte size kitlenizi büyüleyecek unutulmaz video içeriklerinin nasıl oluşturulacağına ilişkin on bilgi.

 

Çevrimiçi video, dünyanın içerik izleme şeklini değiştirdi ve her türlü cihazda video izlemek için YouTube'a her zamankinden fazla kullanıcı geliyor. Reklamcılık sektörü için YouTube bir devrim yarattı. Markalar vakit kaybetmeden onu bir reklam platformu olarak benimsedi ve kültürün ve günlük sohbetlerin bir parçası haline gelen, dönüm noktası niteliğinde, simgeleşmiş reklamlar yayınladılar.

İlk on yıl içinde, trendleri incelemekle, içeriği mükemmel yapanın ne olduğunu anlamaya çalışmakla, Youtube Ads Leaderboard'u analiz etmekle ve fikir liderlerinden, araştırmalardan ve şirket içi verilerden gözlemler toplamakla meşguldük. Bu yazıda kitlenizi büyüleyecek unutulmaz video içerikleri oluşturmaya ilişkin on bilgi sunuyoruz.

Kullanıcıların izlemeyi seçtiği reklamlar oluşturun

Atlanabilir TrueView video reklam biçimimizi ilk defa kullanıma sunduğumuzda, bunları izleyen olup olmayacağından emin değildik. Ancak, reklam da içerik kadar ilgi çekici olduğunda kullanıcıların reklamı atlamadığını ve izlediğini keşfettik. Araştırmalar, reklamın tamamımın izlenmesinde bir numaralı etkenin mizah olduğunu ve mizahın reklam hatırlanabilirliği ile de olumlu yönde bir ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı.1

Mükemmel bir örnek görmek için Türk Hava Yolları'nın Selfie Shoutout reklamını izleyin. Bu reklam 140 milyondan fazla görüntüleme aldı ve sektör tarafından on yılın reklamı olarak adlandırıldı. Ondan daha yeni olan Clash of Clans şöhretlerin gücünü mizahla harmanladı ve Clash of Clans Revenge videosuyla Super Bowl kitlesinin ilgisini çekti.

Önce mobil cihazlara yönelik düşünün

YouTube görüntülemelerinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geldiği için, markalar artık mobil cihazları “ikinci ekran” olarak kabul etmeyi göze alamamaktadır. Mobil cihaz ekranları küçük, ancak izleyicilerin dikkatini çekmek ve o dikkatin belirli bir süre dağılmamasını sağlamak söz konusu olduğunda büyük iş başarıyor. Videonun, akıllı telefonlarda yayınlanan kampanyalarınızda nasıl bir rol üstlenebileceğini ve buna eşlik edecek ne gibi deneyimler oluşturabileceğinizi düşünün. Bu, izleyicilerin tümüyle yoğunlaştırdığı dikkatlerinden yararlanmak amacıyla tam o anda gerçek zamanlı etkileşimler sunmanız için bir fırsattır.

İlham almak için Burberry'yi inceleyin. Bu marka, gerçek dünyayla masaüstü ve mobil cihazlar arasında köprü oluşturan sorunsuz deneyimler oluşturmada uzmanlaşmıştır.

Dürüst olun

YouTube'da dürüstlük her zaman işin anahtarıdır. Zoella ve and TomSka gibi YouTube içerik oluşturucuları, gerçek kişilikleri ve olduğu gibi çektikleri videolarla büyük takipçi sayılarına ulaştı. Markalar, kitleyle etkileşimde bulunmak ve güven bağı oluşturmak için, dürüst iletişim hakkında içerik oluşturucularından çok şey öğrenebilir.

Bu konuda daha fazla bilgi için YouTube'daki The Creators Documentary videolarının Engage your Audience adlı bölümünü izleyin.

İçeriği bir tutku topluluğunun çevresinde konumlandırın

Akıllı markalar, kitlelerinin tutkulu olduğu konuların çevresinde topluluklar oluşturmayı ve kendi içeriklerini mevcut toplulukların çevresinde konumlandırmayı öğrenmiştir. Temeli sağlam içerikler bir ürün, kategori veya ilgi alanı çevresinde dönmekte olan sohbetlerin büyük bölümünü oluşturmaya yardımcı olabilir ve böylece temel kitlenizle etkileşime geçebileceğiniz bir sıçrama tahtası oluşturabilir.

Buna örnek olarak Ad Council’ın Love Has No Labels adlı, farklılık ve kabul edilmeyi konu alan ve 53 milyon görüntüleme elde etmiş güçlü videosu gösterilebilir. Diğer yandan Always'in #LikeAGirlvideosu, dünyanın her yerindeki kızlara bir şeyi "kız gibi" yapmanın gurur duyulacak bir şey olduğunu göstererek ergenlik çağında ve sonrasında kendilerine güvenlerini kaybetmemelerinde yardımcı oldu.

İçerik oluşturucularıyla işbirliği yapın

Birçok başarılı marka yıldız YouTube yetenekleriyle bağlantı kurmanın gücünün farkına varmış durumda. Sorted Food ve PewDiePie gibileri milyonlarca görüntüleme alıyor ve çok büyük oranda katılım gösteren kitleleri var. Onlar, bildiğimiz eğlendirici yıldızlardan çok farklı bir ilişki sunuyorlar. Bu, dürüst, doğrudan ve iki yönlü bir ilişki. Deneyimli bir YouTube içerik oluşturucusuyla iş ortaklığına girmek, milyonlarca takipçiyle etkileşimde bulunma gibi ek bir avantaj sağlar.

Örneğin, Heinz'ı ele alalım. Bu marka, genç aşçıları Lea & Perrins Worcestershire sosunu kullanmaya teşvik etmek için özellikle 18-30 yaş aralığında güçlü olan Sorted Food ile iş ortaklığı yaptı. Bu iş ortaklığı 2,2 milyon kanal görüntülemesiyle sonuçlandı, markanın bilinirliğini artırdı ve genç tüketicilerin oluşturduğu tümüyle yeni bir kitleyi kazandı.

Daha derin bir öykü anlatın

Günümüzde markalar artık 30 saniyelik reklamlarla sınırlı değil. YouTube'un ortaya çıkması, televizyonda asla gösterilmeyecek uzun biçimli reklamlar ve diğer biçimler için yayınlanma fırsatı doğurdu. Aniden markalar odak noktalarını, izleyicilerin izlemek istedikleri öyküleri üretmeye kaydırabilecek ortama kavuştular.

Örneğin, Nike Football’un Winner Stays (dört dakikadan uzun olan süresiyle 111 milyon görüntüleme elde etti) ve The Last Game (85 milyondan fazla görüntüleme elde etti) reklamlarını izleyin. Nike bu reklam dizisiyle, futbol taraftarlarından oluşan yeni bir nesil için bir öykü anlatım tarzı oluşturdu ve onların ilgisini yeni ve şaşırtıcı bir şekilde çekti.

Büyük olayların avantajını kullanın

Markalar; Dünya Kupası, Olimpiyat Oyunları ve Super Bowl gibi önemli olayları ön plana çıkarma konusunda her zaman akıllı davranmıştır, ancak artık YouTube, anlık gelişen kültürel olaylar ve trendlere ilişkin içerik oluşturmak için çok daha fazla fırsat sunmaktadır. Kitleler keşfetmeyi, paylaşmayı ve katılımı sevdiği için, mizah barındıran ve alakalı videolar ve içerikler çabuk yayılır

Örneğin, Hyundai cesurca bir girişimde bulundu ve kızından astronot babasına gönderilen bir mesajın öyküsünü anlatan A Message to Space ile bir Guinness Dünya Rekoru kırarak kendi büyük olayını yarattı. Merkezi Los Angeles'ta bulunan moda markası Wren'in First Kiss videosu kitleleri öylesine etkiledi ki, takipçiler tarafından binlerce yan video oluşturuldu. Felix Baumgartner’ın Redbull sponsorluğunda gerçekleştirdiği sesten hızlı serbest düşüş, Pepsi’nin Harlem Shake'i ve T-Mobile’ın flash mob'u sözünü etmeye değer diğer örnekler.

Ancak, günlük olayları da yakalamayı ihmâl etmeyin.

Tüketicilerinizle her gün yaşanabilecek anlarda beraber olmak da aynı derecede önemlidir. Büyük projeler ve küçük onarımlar için insanlar YouTube'daki nasıl yapılır videolarını arıyor ve bunu mobil cihazlarından yapanların sayısı giderek artıyor. YouTube'daki nasıl yapılır konusuyla alakalı aramalar yıldan yıla %70 artıyor ve Kuzey Amerika'da bu yıl 100 milyon saatten uzun nasıl yapılır içeriği izlendi bile.2 YouTube markaların bu fırsatlardan yararlanmalarına, cevaplarla hazır olmalarına ve bir kullanıcının kendilerine en fazla ihtiyaç duyduğu anda görünmelerine olanak tanıyor.

Örnek olay: Home Depot basit onarımlardan ev yenileme projelerine kadar bir dizi eğitim videosu hazırladı. Pratik bilgiler ve para tasarrufuna yönelik ipuçları sunan bu içerik Home Depot'u güvenilir iş ortağı konumuna getirdi.

Verileri yaratıcı bir araç olarak kullanın

Veri, reklam sektörünün yeni fikirler şekillendirmesine, kitle katılımını sağlamasına ve o ana kadarki en güçlü öyküyü anlatmasına olanak tanır. Verileri yorumlamak, analiz etmek ve uygulamak yaratıcılıkta yeni bir platformun kapılarını açarak oyunun kurallarını değiştirecek kampanyalar hazırlanmasını sağlar. YouTube Analytics sayesinde, markalar hem önemli bilgiler edinebilir hem de bu platformu yaratıcı oyun alanları olarak kullanabilir. Sonuç, izleyiciler için daha değerli bir deneyim olacaktır.

Durex buna mükemmel bir örnek oluşturuyor; marka, YouTube'daki #Connect #Connectkampanyasının etkili olması için, verilerden elde ettiği bilgileri kullandı.

Yeni üretim araçlarından en üst düzeyde yararlanın

Üretim ve dağıtıma girişte aşırı zor engeller olmadığı için bugün tüm dünya bir sahne haline gelmiş durumda. 360 derecelik videolar, 4k ve ultra yüksek çözünürlüklü videolar yükleyebilme olanağı ve artırılmış gerçeklikteki gelişmelerle markalar artık teknolojiyi daha önce yalnızca hayal edebileceğimiz şekillerde kullanma fırsatına sahip.

Örneğin, John Lewis’in son Noel kampanyasında yayınladığı 360 derecelik sanal gerçeklik deneyimini izleyin. Veya ürettiği kameralar için hazırlanan videolarda başarılı bir içerik stratejisi oluşturan GoPro'ya bakın. GoPro, beş yıl önce lanse edilen TrueView reklam biçiminin ilk kullanıcılarından biriydi (GoPro’nun ilk TrueView reklamını buradan izleyebilirsiniz.)

Gelecek neler getirecek?

Geçtiğimiz on yılda, markalar ve pazarlamacılar reklamcılığı YouTube yoluyla baştan tanımladılar. Markalar etkileyici öyküler anlatmak, ilişkileri güçlendirmek, topluluklar oluşturmak ve izleyicileri etkileşime davet etmek için reklamları kullanıyor. İster yeni başlıyor ister var olan bir stratejiye ince ayar yapıyor olun, bu eğilimlerin esin kaynağı olmasını umuyoruz. Önümüzdeki on yıl içinde YouTube'a neler katabileceğinizi görmek için sabırsızlanıyoruz.

YouTube İş Ortaklıkları: Aynı Sahneyi Paylaşabilmek için Neden Bir Ortak Amaç Gerekir?