YouTube İş Ortaklıkları: Aynı Sahneyi Paylaşabilmek için Neden Bir Ortak Amaç Gerekir?

Tiffany Rolfe / Temmuz 2015

Yeni nesil YouTube ünlüleri, hayranlarla etkileşimin kurallarını yeniden yazıyor. Hatta bazıları markalarla aynı sahneyi paylaşıyor. Bu Creative List'te Co:Collective'den Tiffany Rolfe, bu iş ortaklıklarının temel bileşenlerini beş mükemmel örnekle birlikte açıklıyor.

Tiffany Rolfe, bir strateji ve inovasyon şirketi olan Co:Collective'in ortağı ve İçerik Direktörü. Ayrıca, yeni bir kreatif yayın ajansı olan The Pub'ın genel müdürlerinden biri. The Pub, markaların ve içerik oluşturucuların anlamlı iş birlikleri yapmasına yardımcı oluyor. The Pub, YouTube'la ve Hank Green, Epic Rap Battles ve Dude Perfect de dahil olmak üzere günümüzün en ilginç içerik oluşturucularından bazılarıyla birlikte çalışıyor. Rolfe, kısa bir süre önce YouTube ünlüsü Hannah Hart ile birlikte Cannes Lions'da bir konuşma yaptı.

YouTube içerik oluşturucuları pop kültürün yeni ikonları haline geliyor. Bethany Mota ve Hannah Hart gibi kişiler ünlü kavramını yeniden tanımlıyor. Bunu parıltılı ve havalı görünerek değil, sadık milyonlarca takipçisine cana yakın ve özgün bir şekilde yaklaşarak yapıyorlar. Takipçilerine hayran değil de arkadaşmış gibi davranıyorlar ve bu kişisel bağlantı nedeniyle yalnızca "yayınla" düğmesini tıklayarak milyonlarcasını (veya PewDiePie gibi bir süper star örneğinde on milyonlarcasını) harekete geçirebiliyorlar.

İçerikle ve "her zaman ulaşılabilir" içerik oluşturucusuyla yakın ilişki kurabilmek, YouTube izleyicileri (özellikle de genç olanlar) için norm haline geldi. İçerik oluşturucular kitleyle etkileşim konusunda çıtayı yükselttikçe, markaların bu izleyicilere ulaşarak bekledikleri sürekli etkileşimi ve gerçek bağlantıyı sunacak yeni yollar bulması gerekiyor. Pazarlamacılar, bu türden gerçek bir kitle ilişkisini her zaman kolayca kuramıyor. Dolayısıyla, bu konuda başarılı olan YouTube içerik oluşturucularıyla iş birliği yapmak istemeleri mantıklı.

En başarılı iş ortaklıklarının, markaların kendi amaçlarıyla uyumlu tutkulara sahip içerik oluşturucularıyla birlikte çalışmasından çıktığını gördüm. Bu, markaların ve pazarlamacıların söz konusu iş ortaklıklarını belirli bir demografik gruba ulaşmak, bir ürünü sergilemek, daha ucuza içerik üretmek veya en son YouTube ünlüsünün şöhretinden yararlanmak için basit, tek seferlik çalışmalar olarak göremeyecekleri anlamına geliyor. Markalar (ve/veya ajansları) bunun yerine, içerik oluşturucularıyla birlikte çalışarak içerik oluşturucusunun hayranlarıyla daha derin bir ilişki kurulmasını sağlayacak ortak bir amaçtan hareketle içerik oluşturmalıdır.

Daha önemlisi, kitleye inanacak ve katılım gösterecek bir şey sunduğundan, bir amaçtan yola çıkarak içerik oluşturmak katılımı artırır. Ürün mesajının ötesine geçen bir kreatif brif, içerik oluşturuculara kitleleri için sahici içerik hazırlayabilecekleri bir özgürlük alanı sunar. Bu da hayranların izlemek, hakkında konuşmak ve paylaşmak isteyeceği anlamlı içeriğin ortaya çıkmasını sağlar.


"En başarılı YouTube iş ortaklıkları, markaların kendi amaçlarıyla uyumlu tutkulara sahip içerik oluşturucularıyla birlikte çalışmasından çıkar."

Markalar ve içerik oluşturucuları arasındaki anlamlı YouTube iş ortaklıkları, aşağıdaki üç temel bileşene sahiptir:

Amacı olan bir çıkış noktası: İçerik stratejisi ve konseptler, markanın amacıyla ve içerik oluşturucusunun tutkularıyla uyumlu olmalıdır.

Amacı olan içerik oluşturma: Markalar ve içerik oluşturucuları, daha büyük amacı göz önünde bulundurarak dizi halinde içerik üretmelidir. Bu üretimde içerik oluşturucuları, toplulukları için özgün içerik oluşturabilecek özgürlüğe sahip olmalıdır.

Amacı olan sonuç: Mesele, içeriğinizin hızla yayılan bir hite dönüşmesi veya ürününüz ile ilgili bilgileri geniş kitlelere tanıtmak değildir. Asıl önemli olan, zaman içinde ilgili bir hayran (ve arkadaş) topluluğu oluşturmaktır.

Aşağıda, bu ilkeleri uygulamaya geçirmeye başlamış YouTube iş ortaklıklarından beş örnek verilmiştir:

Marka: GE
YouTube İçerik Oluşturucuları:The Slow Mo Guys

Super Hydrophobic Surface and Magnetic Liquid - The Slow Mo Guys

GE Global Research'teki bilim adamları, markanın harika teknolojilerinden bazılarını test etmek için laboratuarlarına The Slow Mo Guys ikilisi Gavin Free ve Daniel Gruchy'i davet ettiğinde ortaya çok uyumlu bir iş birliği çıktı. Sonuçta bu içerik oluşturucuları, kitlelerine dünyayı yeni bir açıdan göstermeyi amaçlıyordu. Ortak amaçları neydi? GE'nin yenilikleri sayesinde insanların dünyayı farklı bir şekilde görmesine yardımcı olmaktı.

Marka: Nissan
YouTube İçerik Oluşturucuları: Roman AtwoodAction Movie KidEpic Meal TimeDude PerfectConvos With My 2-Year-OldBreak Media ve Jabbawockeez

Playtime With Dad

Nissan, #withdad (babamlabirlikte) kampanyasıyla ilgili bir içerik dizisi oluşturmak için YouTube içerik oluşturucularıyla (ve bazı durumlarda onların babalarıyla) iş birliği yaptı. İş birliğinde ortak bir amaç vardı: Ailelerinin hayatını daha iyi hale getirmenin yaratıcı yollarını bulan babaları kutlamak.

Marka: American Legacy Foundation
YouTube İçerik Oluşturucuları: Becky GFifth HarmonyKing BachGrace HelbigHarley MorensteinAnna AkanaJimmy TatroAlphacatTerrence J ve Timothy DeLaGhetto

American Legacy Foundation'ın "gerçeklik" kampanyasının "Gençlerin sigara içmesini önlemek" gibi net bir amacı vardı. Bu, birçok genç YouTube yıldızının tutkuyla paylaştığı bir amaçtı. Dolayısıyla, Legacy Tinder profil resminde sigara içen kullanıcılar için içmeyenlere göre daha az uygun eşleşme bulunduğu gerçeğini temel alan bir içerik oluşturmak istediğinde, ilgi çekici şeyler yaratmak isteyen bir grup YouTube içerik oluşturucusunu bulmak zor olmadı. Sonuç ne mi oldu? Önemli bir mesajı milyonlarca insana eğlenceli ve son derece alakalı bir şekilde ileten "Left Swipe Dat" müzik videosu ortaya çıktı.

Marka: Pepsi Max
YouTube İçerik Oluşturucuları: Damien Walters

Human Loop the Loop with Damien Walters - Pepsi Max. Unbelievable #LiveForNow

Damien Walters, her zaman kendi sınırlarını test etmek gibi farklı bir amaca sahip bir dublör ve içerik oluşturucusu. Bu, Pepsi Max'in insanları rutinlerinin dışına çıkmaya teşvik etme misyonuna mükemmel bir şekilde uyuyordu. Birlikte benzersiz bir kampanya fikri ürettiler. Daha önce hiç yapılmamış bir şeyi yaptılar: Walters, dairesel bir platformun içinden koşarak yer çekimine karşı gelmeyi denedi. Tarih yazdılar ve beklentilere meydan okumanın mümkün olduğunu gösterdiler.

Marka: Universal Picturesbr
YouTube İçerik Oluşturucuları: Flula Borg

"Crazy Youngsters" - Pitch Perfect 2 Official Music Video

Flula Borg, YouTube'da benzersiz alaycı komedi stiliyle ün kazandı. Ayrıca, popüler bir içerik oluşturucusu için eğlenmenin ve hayranlarıyla etkileşime geçmenin bir yolu olarak müzik yapıp DJ'lik becerilerini göstermesiyle tanındı. Tutkuları bir amaca ulaştı ve son derece başarılı "Pitch Perfect 2" filminin yanı sıra tanıtım kampanyasında rol almasına olanak tanıdı. Universal Pictures, filme ilgi çekmek için hem filmin oyuncularının hem de içlerinde Flula'nında olduğu YouTube içerik oluşturucularının yer aldığı "Crazy Youngsters" adlı bir müzik videosu yayınladı.

YouTube İçerik Oluşturucu Öyküleri: Bethany Mota Kendine Güveni, Olmazsa Olmaz Bir Aksesuar Haline Nasıl Getirdi?