Grace Helbig, YouTube'da 2,1 Milyonluk Hayran Sayısına Nasıl Ulaştı?

İndir
Temmuz 2015

Grace Helbig, sadık bir YouTube hayran kitlesi oluşturmak ve medyada geniş bir şekilde yer almak için dört temel stratejiden yararlandı: özgünlük, tutarlılık, etkileşim ve gözü peklik. Bu sayede, kanalına 2,1 milyon abone çekti. Grace'in öyküsü, prova edilmemiş ve anlatmaya değer olanın, YouTube ve ötesinde çok büyük başarı sağlayabileceğini kanıtlıyor.

HEDEFLER

Sadık ve ilgili bir kitle oluşturmak

Hayran katılımı ve etkileşimi sağlamak

Medyada daha geniş bir şekilde yer almak

YAKLAŞIM

Özgün ve tuhaflıkla barışık olmak

Tutarlı bir şekilde içerik yüklemek

Aktif hayranlardan bir topluluk oluşturmak

Risk almak ve yeni şeyler denemek

SONUÇLAR

2,1 milyondan fazla abonesi olan ve aylık 5 milyon görüntüleme alan başarılı bir YouTube kanalının sahibi oldu

2014 yılında 1,7 milyon beğenme, 126 bin yorum ve aylık 3 milyon abone görüntülemesiyle katkıda bulunan, ilgi düzeyi yüksek bir hayran topluluğu oluşturdu

Bir podcast oluşturdu, bir kitap yayınladı ve E! kanalında "The Grace Helbig Show" isimli bir gece yarısı şovu sundu

Grace Helbig, 2008 yılında MyDamnChannel.com web sitesindeki /DailyGrace kanalında günlük komedi vlogları oluşturmaya başladı. Aradan yedi yıl geçti ve Grace bugün 2 milyondan fazla YouTube kullanıcısının İnternet'teki uğrak yeri konumunda olan /ItsGrace kanalının sahibi, New York Times çok satanlar listesine girmiş bir kitabın yazarı ve televizyonda bir gece yarısı şovu sunuyor. Özgünlük, tutarlılık ve kitle etkileşimini birlikte ustalıkla kullanması, Grace'in tüm yaratıcı girişimlerini desteklemeye hazır olan sadık ve aktif bir hayran topluluğuna sahip olmasını sağladı.

Grace, İnternet'te cazibesini sergilemek ve hayran kitlesini oluşturmak için dört temel stratejidenyararlanıyor:

1. Özgün ve tuhaflıkla barışık olmak

YouTube'daki yedi yıllık geçmişinde Grace'in asıl tanınmasını sağlayan komik, içten ve özgün vlogları oldu. Grace'in izleyicilere doğrudan hitap ettiği ve daha çok yatak odaları, arabalar, otel odaları veya Grace'in yolunun düştüğü herhangi bir yerde çekilen bu videolarda, kitlesiyle her şeyden bir parça paylaştığına tanık olduk.

Grace'in tarzının özünü prova edilmemiş, uçuk kaçık ve anlatmaya değer şeyler oluşturuyor. Rastgele bir şeylerden söz ediyor, yüzünü tuhaf şekillere sokuyor, müstehcen konulara giriyor, kelime oyunlarının ardı arkası kesilmiyor ve kendisiyle dalga geçiyor. Zaten kanalının banner'ında da "sevimli idiot" açıklamasını kullandığını görüyoruz. Grace, izleyicilerde İnternet'teki ünlü bir kişiden ziyade eğlenceli ve ele avuca sığmaz ablalarıyla vakit geçirdikleri hissini uyandırıyor.

Grace'in kullandığı küçük resimler dahi tuhaf ve kasıntısız halini yansıtıyor. Özenle rötuşlanmış yüzünde istemeden takındığı izlenimini veren şapşal ifadelerin yer aldığı resimleri tercih ediyor. En önemlisi, Graceözel küçük resimler oluşturmanın nasıl bir fark yarattığını biliyor, çünkü bu öğeler, kullanıcıları bir videoyu tıklayıp izlemeye sevk etmenin ilk ve en iyi yolu.

grace-helbig-video-thumbnail

2. Kullanıcıların izlemeye devam etmelerini sağlamak için sürekli olarak video yüklemek

Grace Helbig, 2008 yılından beri binden fazla video yüklemiş ve yedi yıl içerisinde haftalık üç ile beş video gibi bir ortalama tutturmuş. Grace'in videolarında kullandığı tarzın onu bir arkadaş gibi göstermesinin yanında, düzenli olarak video yükleme konusunda sergilediği tutarlılık da hayranlarının onu güvenilir bulmasını sağlıyor. Düzenli video akışı, hayranlara geri gelmeye devam etmeleri için bir neden sunuyor. Sonuç olarak, Grace'in izleyici kitlesinin %60'ından fazlasını, her yeni videoyu kararlılıkla izleyen aboneler oluşturuyor.

TR_Grace_Graph

3. Etkileşimde bulunan aktif bir hayran topluluğu oluşturmak

Gerek YouTube veya diğer sosyal medya platformlarında hayran yorumlarına yanıt verirken gerekse hayranlarının sorularına direkt olarak atıfta bulunup cevap verdiği "soru-cevap" videoları oluştururken, Grace'in topluluğunu büyütmek için her zaman yararlandığı şey onlarla doğrudan etkileşimde bulunmak.

grace-helbig-your-art-degree-is-useless

Grace, hayranlarını belirli bir şeyle ilgili yorum yapmaya teşvik etmek için sıklıkla harekete geçirici mesajlardan yararlanıyor. Örneğin, Grace kısa bir süre önce Tumblr'da hayranlarına şöyle seslendi: "Size sormayalı bayağı bir zaman oldu ama ne tür videolar görmek istiyorsunuz millet? Hayat nasıl gidiyor? Bugünlerde neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?" Yüklediği bir sonraki videoda da hayranlarının isteklerine yanıt verdi.

Grace'in topluluk oluşturmaya olan bağlılığı, YouTube'da ve YouTube dışında inanılmaz bir hayran katılımı sağlıyor. Grace'in videoları ortalama olarak bin görüntüleme başına 54 beğenme ve 3,7 yorum alıyor. Bu iki rakam, YouTube'daki diğer en iyi içerik oluşturucuların elde ettiği rakamlardan birkaç kat yüksek. Ayrıca, Grace'in Twitter ve Instagram'da da bir milyona yakın takipçisi var.

Ancak, bu kitle etkileşiminin asıl getirisi beğenmeler, yorumlar, paylaşımlar veya takipçiler değil, hayran bağlılığı. Grace'in hoşa giden tarzı ve kurduğu iki yönlü iletişim birlikte, kitlesinin yalnızca pasif izleyiciler değil, bir topluluğun aktif ve katılımcı üyeleri olmasını sağlıyor.

4. Risk almak, yeni şeyler denemek ve takip konusunda hayranlarınıza güvenmek

Grace güçlü ve sadık bir hayran kitlesi oluşturmak için attığı sağlam temeller sayesinde yeni şeyler denemekten kaçınmıyor. 2014 yılında, /DailyGrace için altı yıl boyunca video oluşturduktan sonra, Grace büyük ve daha önce hiç denemediği bir risk almaya karar verdi. MyDamnChannel.com'daki 2 milyon abonelik güce sahip kanalını terk edip YouTube'da kendi bağımsız kanalı olan /ItsGrace'i kurdu. Grace, 6 Ocak 2014 tarihinde yeni kanalına bir tanıtım videosu yükledi ve ilk vlogunu yayınlamadan zaten 275.000 aboneye ulaşmıştı. Hayranlarının yardımı ve kullanıcıları kanalına yönlendiren diğer YouTube içerik oluşturucularının desteğiyle, kanalın lansmanını izleyen iki ay içerisinde Grace'in mevcut hayran kitlesinin %70'ine karşılık gelen 1,6 milyon kullanıcı abone olmuştu.

Grace, yeni bir YouTube kanalı kurmanın dışında, geçen yıl diğer mecralardaki varlığını da genişletti. 2014 yılının Şubat ayında, YouTube'daki arkadaşlarıyla birlikte uzun metrajlı bir film olan Camp Takota'yı çekti. Ağustos 2014'te, diğer YouTube kullanıcıları ve ünlüleriyle röportajlar yaptığı, oyunlar ve yarışmalar düzenlediği tam metrajlı bir podcast olan Not Too Deep'i yayınladı. Podcast bir ay içinde iTunes listelerinde birinci sıraya yükseldi. Ekim 2014'te yayınladığı Grace's Guide: The Art of Pretending to Be a Grown-Up adlı kitabı, kısa süre içerisinde New York Times çok satanlar listesinde zirveye çıktı. Son olarak Nisan 2015'te ise Grace, E! kanalında The Grace Helbig Show isimli gece yarısı şovunu sunmaya başladı. Grace'in bunlar dışında, uluslararası satış turneleri (#NoFilterShow) ve ortak web dizisi projeleri (Hey USA!, Electra Woman ve Dyna Gir) gibi çok sayıda devam eden ve yaklaşan projesi bulunuyor.

grace-helbig-guide-book-cover
the-grace-helbig-show

desteklemekle kalmadılar. Aynı zamanda, onu sosyal medyanın tamamında paylaştıkları çok sayıda tebrik ve övgü ile ödüllendirdiler. Ona yalnızca yeni projelerini beğendiklerini söylemek için değil, aynı zamanda bir arkadaş gibi başarılarıyla ne kadar gurur duyduklarını ifade etmek amacıyla ulaşıyorlar.

E! kanalındaki şovu yayına girdiğinde hayranlardan gelen yorumlar:

grace-helbig-social-media

İzleyicileri hayranlara dönüştürmek

Grace Helbig, ilginç kişiliğini göz alıcı bir şekilde yansıtmasına olanak tanıyan uçuk kaçık ve özgün tarzıyla videolar oluşturarak YouTube'da takipçi kitlesi edinmeyi başardı. Video yükleme konusundaki üretkenlik ve tutarlılığı, izleyicilerin her zaman eğlenmesini sağlıyor. Ayrıca Grace'in düzenli olarak hazırladığı soru-cevap videoları, harekete geçirici mesajları ve sosyal ağlardaki etkileşimi, sıradan izleyicileri, onu tüm kanallar, platformlar ve mecralarda desteklemeye istekli ve kararlı olan sadık ve ilgili hayranlara dönüştürüyor. Grace'in başarısı, bir YouTube hayran topluluğunun, hem içerik oluşturucuların hem de reklam verenlerin benimsemesi gereken önemli bir unsur olduğunu ortaya koyuyor.

YouTube'un Yıldızları Başarı Sırlarını Paylaşıyor