YouTube'da Güzellik: Sohbetin bir Parçası Olun

Haziran 2015

Dijital video, basılı dergi veya sosyal ağlardan daha hızlı büyüyerek güzellik için en hızlı gelişen ortam haline geldi. Pixability, YouTube'da güzellikle ilgili videoların önceki yıla göre %50 arttığını göz önünde bulundurarak, platformdaki güzellikle ilgili tüm marka ve kullanıcı içeriğine ilişkin bir çalışma yaptı. Bu çalışma, 214 markayı ve toplamda 45,3 milyar kez izlenen videoları içeriyordu. Araştırmada yeni büyüme segmentleri, içerik oluşturucu ortamındaki değişiklikler ve birden fazla kategoriye giren içeriklerin ortaya çıktığı keşfedildi.

YouTube'daki güzellik konulu içeriğin aylık görüntüleme sayısı giderek artıyor. Bu bağlamda, güzellik markalarıyla ilgili yorumlar geçtiğimiz yıl %52,8 arttı. Buna, reklam ve sponsorluk sayısının artmasının da büyük etkisi oldu. Öte yandan, güzellikle ilgili içeriğin tüm görüntülemelerinin %55'i mobil cihazlarda gerçekleşti ve bu durum mobil cihazları YouTube'daki güzellik içeriği açısından birinci ekran haline getirdi.

Araştırma, iki yeni büyüme segmentinin ortaya çıktığını gösterdi: Olgun kadınlar için güzellik segmenti ve erkek bakımı segmenti. Güzelliğin kapladığı toplam alan %50 artarken, olgun kadınlar için güzellik segmenti (45 yaş ve üzeri) %81 arttı. Ancak, talebi karşılamak için yeterince içerik üretilmiyor. Olgun kadınlar için güzellik videoları YouTube'daki tüm güzellik videolarının %0,05'ini oluşturuyor, ancak güzellikle ilgili tüm videoların toplam görüntüleme sayısının tam %5'i bu tür videolara ait.

Olgun kadınlar için güzellik içeriği, genel güzellik alanıyla karşılaştırıldığında, eğitimlere ve reklamlara daha fazla odaklanıyor. Ancak bu tür içerik, görüntüleme sayısını artırmada o kadar etkili değil. Kozmetik ve cilt bakımı ürünlerine para harcamaya hazır büyük bir kitle olduğu düşünüldüğünde, markaların özellikle bu segment için yeni içerik (örneğin, kutu açma, stil ve inceleme gibi güzellik videoları) oluşturarak bu boş alandan yararlanması için büyük bir fırsat olduğu görülüyor.

Yüksek büyümenin görüldüğü başka bir segment de erkek bakımıdır. İngilizce konuşulan ülkelerde geçtiğimiz yedi ayda, YouTube'daki erkek bakımı videolarının görüntülenme sayısı iki katına çıktı. Veriler daha ayrıntılı incelendiğinde, YouTube'da en çok izlenen erkek bakımı videolarının %91,5'inin, saç kesiminin ve şekillendirmesinin nasıl yapılacağına odaklandığı görülüyor.

İçerik oluşturucu ortamı da değişiyor. Güzellik alanının büyük bir kısmı hâlâ içerik oluşturuculara ait. Bu nedenle, bu kullanıcılarla işbirliği yapmak markalar için bir Halo etkisi yaratacaktır. Ancak, doğru yetenekle çalışmak önemlidir. Yeni nesil içerik oluşturucular, tanınmış yıldızlardan daha hızlı büyüyor. Örneğin, bir efsane olan Michelle Phan'in aylık görüntüleme sayısı artışı yavaşlıyor. Öte yandan Zoella bir trend haline geliyor. Kuruluşlar, kime sponsor olacaklarına karar verirken bu verileri kullanmalıdır. Bir içerik oluşturucu belirli bir çeyrek için tam aranan kişi olsa da bir sonraki dönemde her şey değişebilir.

İçerik oluşturucular, YouTube'da en büyük güzellik markalarından daha fazla aranıyor. Burada, sponsorlu eğitimler ve hediyelerin yanı sıra marka/içerik oluşturucu karma kanalları için bir fırsat yatmaktadır. Birçok marka, kanalları için eğitim videoları oluşturmaya çoktan başladı, ancak diğer kanallardaki eğitim videolarına sponsor olan markaların sayısı çok az. Ayrıca, içerik oluşturucuların hediye vermesi, görüntüleme sayısını artırma ve etkileşim oluşturma açısından son derece başarılıdır. Bu nedenle, markalar video etkileşimlerini ve kanal abone sayısını artırmak için hediyelere sponsor olmayı değerlendirmelidir.

Pixability'nin yaptığı araştırmada belirlenen son trend ise kategori çakışmasıdır. Örneğin, güzellikle modanın çakıştığı çok fazla içerik vardır. Ayrıca, iyi bir görünümü mizahla birleştiren çok sayıda video bulunmaktadır. Aslında, 10.000'den fazla YouTube videosu hem güzellik hem de komedi olarak sınıflandırılabilir. Bu videolar toplamda 1,5 milyar görüntüleme elde etmiştir. Bu durum, markalara birden fazla kategoriye giren içerikten yararlanarak kitleleri çekme ve yeni hayranlar kazanma şansı sunuyor.

Başarılı İçerik Oluşturma: adidas'tan Dersler