6 saniyede yaratıcı olmak mümkün!

Pauline Butor, Fabien Gagnot / Kasım 2019

Kim demiş 6 saniyelik bir reklam çarpıcı olamaz diye? Tüm kuşkuculara, indirgenemeyen 30 saniye formatının gücüne veya ilk saatin ikna ediciliğine inanan herkese, Sixify Your Mind (Yaratıcılığınızı Altı Kat Artırın) adlı başucu kitabını sunuyoruz. Kullanıcıları bakış açılarını değiştirmeye teşvik eden bu başucu kitabında, yaratıcılığı ve verimliliği bir araya getirme olanağı sunan 6 saniyelik reklamın kendisinin başlı başına bir reklam nesnesi olarak görülmesi öneriliyor.

Çoğu zaman, yaratma sürecinin son halkası olarak düşünülen ve sıklıkla daha uzun bir filme dönüştürülen 6 saniye biçimi şu an gördüğünden daha fazla ilgiyi hak ediyor.

6 saniye = yaratıcılık

Video, günümüz teknolojisinin sunduğu nihai kreatif araç. Videodan yararlanarak bir hikaye anlatabilir, izleyicide belirli bir duygu uyandırabilir, ürün ve hizmetleri tanıtabilir ve marka oluşturabilirsiniz. YouTube'un sunduğu benzersiz özellikle yaratıcılığınızı özgür bırakabilirsiniz. Bu özellik, uzun biçimlerle birlikte (ör. Societe Generale'in Do not Skip My Project projesi), çok uzun (ör. Danette'nin The Elevator in the space projesi), kısa (ör. The French Brief thought of you for Christmas) ve çok kısa (ör. Lipton Green Ice Tea'nin Quiet & Zen projesi) biçimlerin oynatılmasına olanak tanıyor.

6 saniye, kısa bir süre. Peki, çok mu kısa? Çoğu zaman, sınır koymak iyidir. Hatta sınırlar, yaratıcılığı daha da artırır. Süre sınırlı olduğunda seçim yapmanız (yarım saniye bile önemlidir) ve "kim, ne, nerede" öğelerinden oluşan reklam çerçevesini hızlıca tanımlamanız gerekir. Her şey düşünülmelidir: hikaye anlatımı, mesaj, görseller, ses. 6 saniyelik süre; merak uyandırmak, bir duyguyu paylaşmak, insanları güldürmek ve bir sonraki adımı atmaya teşvik etmek için yeterlidir. Kısacası, ikna etmek için 6 saniye yeter.

"Bumper reklam" adı verilen 6 saniyelik reklamlar, yaratıcılığı ön plana çıkarıyor. ComScore'a göre, içerik üreticiler satışlar üzerinde %47 oranında etkili. Bu nedenle yaratıcılık, kampanya performansını doğrudan etkileyen bir faktör.

Sınır, iyi bir şeydir. Hatta sınırlar yaratıcılığı daha da artırır.

Sixify your Mind (Yaratıcılığınızı 6 Kat Artırın) adlı başucu kitabı, en iyi uygulamaları sıralayan bir liste sunmak yerine, bu reklam biçimini oluşturmak için yeni bakış açıları önererek yeni bir yaklaşım getirmeyi amaçlıyor. Bu anlamda Bumper, bir kucaklaşmayla, şakayla, mimikle, sanat eseriyle, randevuyla vs. karşılaştırılıyor. Zaten bir kucaklaşmanın amacı, o birkaç saniyede zamanı durdurup hedef kitle üzerinde hoş bir his uyandırmak değil midir?

6 saniye = verimlilik

Reklamcılığın "gerçek haikusu" olarak adlandırılabilecek 6 saniye biçimi, yinelenen mesajı belirli hedeflerde oynatarak bir medya planını teaser veya hatırlatma ile güçlendirebilir. Bu reklam biçimiyle başarılı sonuçlar elde ediliyor. Bumper biçimi erişim oluşturarak daha fazla kapsam sağlıyor (sadece TrueView biçimlerine kıyasla Bumper ve TrueView biçimlerinden oluşan kombinasyonlar erişimin %78'inden daha büyük bir bölümünü sağlıyor). Reklamların akılda kalma oranında da büyük bir artış görülüyor: Sadece preroll (videodan önce gösterilen reklam) biçimi kullanıldığında ortalama %20'nin üzerinde olan reklam akılda kalma oranı, Bumper biçimi ile atlanabilir reklam biçimi bir arada kullanıldığında %38'in üzerine çıkıyor. 6, 5, 4, 3, 2, 1, verimlilik!

Farklı noktalara odaklanın, Yaratıcılığınızı 6 Kat Artırın!

Sixify Your Mind
6 saniyelik reklamlarla yaratıcılığınızı konuşturun: Kısaltmayı unutun, sıralamayı düşünün