İçerik Oluşturucular ile Markalar ve Toplumsal Hedefler Arasında Bağlantı Kurma

Haziran 2015

Kendimizi sıklıkla, İnternet'te kitlelerin ilgisini çekmek isteyen ama bunu nasıl yapacağını bilmeyen markalarla konuşurken buluyoruz. "Kitlesel medya ajanslarından alınan yanıt her zaman 'Televizyon reklamını kısıtlar ve bir "sahne arkası" filmi çekeriz' oluyor." Film yapımcılarını markalar ve toplumsal hedefler için video oluşturmaya teşvik eden benzersiz bir platform olan MOFILM'in Avrupa Başkanı olarak burada görevinden bahsetmesini istedik.

Avrupa, İngiltere, Latin Amerika, Orta Doğu ve ABD'deki reklam ajanslarında 27 yıl çalıştım. Sistem tamamen televizyon reklamları üzerine kuruluydu. Ancak, markaların neyle ilgili olduklarını gösterebilmeleri halinde fark yaratabilecekleri gerçeği benim için giderek daha belirgin hale geldi. Mofilm'deki ana fikir, markaların toplum değerleri ve toplumla alakalı sorunlar üzerinden insanlarla diyalog kurması ve tek yönlü didaktik televizyon reklamları yerine uzun biçimli içerikle tartışmalar yaratılmasıydı.

Markaların ajanslara yalnızca bir kreatif brief vermek yerine, öykü anlatan bir içerik brief'i oluşturmalarına yardımcı olmak için stratejik bir şekilde çalıştık. 50-100 arası brief'imiz ve filmini çekmek isteyecekleri öyküler arayan 50.000 film yapımcısından oluşan inanılmaz bir topluluğumuz var. Böylece, film yapımcılarına ne çekeceklerini ajanslar söylemiyor ve film yapımcıları doğru olduğunu düşündükleri şeyi yapabiliyor. Y Jenerasyonuna öykü anlatan yine Y Jenerasyonu oluyor. Söyledikleri inandırıcı oluyor.

Bu tamamen bir teknoloji oyunu çünkü bugün kullandığımız kameralar oldukça uygun fiyatlı. Aslında gördüğümüz şey yaratıcılığın demokratikleşmesi. Dünyadaki herhangi bir film yapımcısı, görüntünün yayın kalitesinde olmasını sağlayacak bir Canon veya Red kamera edinebilir ve kurguyu bilgisayarında yapabilir. Dijital platformumuz, bu film yapımcılarını doğrudan markalara bağlayan bir ortamdır.

Kullanıcıların etkileşime girecekleri bir platforma da ihtiyaç var. YouTube bu anlamda mükemmel bir iş ortağı çünkü aslında yaptığı şey, bu inanılmaz film yapımcılarının dünyanın en büyük markalarıyla bağlantı kurmasına olanak tanımak. Video klipler YouTube'a yüklendiğinde de markalar kitleyle bağlantı kurabiliyor.

Bir ajans için yaptığım son işte, film yapımcısı ve pazarlama direktörü arasında 24 kişi vardı. Şu anda yaptığımız işlerde ise arada üç yada dört kişi var. Böylece arada süreci yavaşlatacak, fikrini belirtecek ve maliyet ekleyecek 20 kişi olmuyor. Bu, oldukça yeni ve açık kaynaklı bir ekosistem. Heyecan verici olan da bu. Marka rolünün, içerik oluşturucudan içerik sorumlusuna dönüştüğü bu yayıncı modeline geçiyoruz. Ancak sorumlu olmak için bakış açısından başlamanız gerekiyor. Bu benim için çok önemli ve bazı markaların kazanıp bazılarının kazanamamasının nedeni bu.

Çalıştığımız toplulukta Oscar veya Sundance ödülü alan film yapımcıları da var. Kendi kendinize şunu soruyorsunuz: "Bu film yapımcıları marka içeriğiyle çalışmak ister mi?" Kesinlikle! Gerçekten uzun biçimli bir içerik filmi çekebilme şansı yakaladıkları için bu tür çalışmaları seviyorlar. Altı hafta içinde tamamlayabilecekleri bir şeyi özgürce yapmak ve bunun milyarlarca insan tarafından görülmesi, belgesel yapımcılarının hayalindeki şeydir.

Günümüzde bu alanda içerik oluşturmak isteyen herkes için en önemli şey, markayla stratejik olarak alakalı bir çalışma ortaya çıkarmaktır. Kitlelerin, videolarda markaların yer almasından son derece memnun olduğunu, hatta bunu sevdiğini defalarca gördük! Marka ilk 15 saniyede görünmüyorsa önemsemiyorlar. Video markayla stratejik olarak alakalı olduğu sürece, videonun geldiği yerden memnun oluyorlar. Ayrıca, YouTube gibi araçlar ve platformlar bir blog yazarı, gazeteci, müzisyen, film yapımcısı veya sanatçı olmayı herkes için kolaylaştırdığından, bir bakış açısına sahip olmanın her zamankinden daha önemli hale geldiğini düşünüyorum.

Bu tür bir paylaşılan ekonomi gelecekte izlenen yol olacak. Teknoloji bunu mümkün kılıyor. Teknoloji bunu istiyor. Teknoloji ve Öykü anlatımı, dijital milenyum çağında kitlelerle bağlantı kurmak için en önemli araçlar. Bu şekilde çalışmaya gerçekten açık yetenekli insanlar var. Markalar bu film yapımcılarıyla işbirliği yaptıklarını ve hedeflenen şeyin bilgisayarını kolayca kapatabilecek kitlelerin ilgisini çekmek olduğunu anladıkları sürece, söz konusu işbirlikleri son derece etkili olacaktır.

YouTube'da Güzellik: Sohbetin bir Parçası Olun