Reklamverenin Bakış Açısı: Nestlé, Mobil Uygulama Ortamında Marka Hedeflerine Nasıl Ulaştı?

Haziran 2017

Birçok marka ilk olarak TV ve geleneksel medyada hayat bulsa da medya dünyası çarpıcı biçimde değişiyor. Tüketici davranışları yön değiştirirken, lineer TV programlarını izlemeyenlere ulaşmak da zorlaşıyor. Giderek parçalı hale gelen medya dünyasında marka reklamverenlerinin tüketicilere bulundukları her yerde ulaşabilmesi gerekiyor. Marka reklamcılığı açısından çok sayıda fırsat barındıran alanlardan biri de oyun sektörü.

Reklamverenlerin geleneksel kanallardan ulaşılması güç tüketicilerle bağlantı kurmasını sağlayacak yenilik ihtiyacı dijital dünyada günden güne artıyor. Oyun sektörü, marka reklamcılığında yeni fırsatlar keşfedip yaratmak isteyen pazarlamacıların ilgisini çeken başlıca alanlardan biri.

Dünyadaki en büyük eğlence şirketlerinden biri olan King, portföyündeki 200'den fazla oyunda yayınlanacak reklamlar için yeni bir platformu kullanıma sundu. Nestlé, mesajını King'in oyuncu kitlesine ulaştırmak için geçtiğimiz yıl boyunca bu platformu deneyerek yenilikten yararlanan ilk marka oldu. King, bu yeni reklamcılık deneyimini güçlendirmek için Google ve DoubleClick ile işbirliği yaptı.


"İncelediğimiz birçok teknoloji platformu arasından, yenilikçi çizgimizde bize ayak uydurabilecek ve oyunlarda sunduğumuz mükemmel kullanıcı deneyimine benzer bir performansı destekleyebilecek olanı seçmek istedik."

- Ben Fox, İş Geliştirme Başkan Yardımcılığı, King Advertising


King Oyunlarında yayınlanan tüm reklamlar kullanıcılar tarafından başlatılıyor. Başka bir deyişle oyunculara, ödül (ör. ekstra can, oyun parası veya takviye) gibi bir değer karşılığında reklamlarla etkileşime girme seçeneği sunuluyor.

Kullanıcının reklamla etkileşime girip girmeyeceğine ve bunu ne zaman yapacağına karar verebilmesi sayesinde, genel olarak daha olumlu bir deneyim ortaya çıkıyor ve reklamverenler daha iyi sonuçlar elde ediyor. Ticari Gelişim Başkan Yardımcısı, King Advertising, Ben Fox, "Reklamlarla bu şekilde etkileşime geçen kullanıcıların oyunları daha uzun süre oynadığını ve daha çok eğlendiğini keşfettik," diyor.

Nestlé, King Oyunlarındaki reklamlar sayesinde Android'de %99,5 görüntüleme oranı ve %3 tıklama oranı elde etti. Bu olağanüstü metrikler şunu gösteriyor: Reklamverenler kullanıcıların tercihlerine saygı gösterdiğinde, kullanıcılar da reklama ilgi göstererek onları ödüllendiriyor.


"Oyunlarda reklam videoları yayınlamanın en güzel tarafı, oyunculara bir şeyler sunabilmemiz. Bunun karşılığında, onların reklamı görüntülemesini umuyoruz. İki tarafın da yararına olan bu alışverişte, reklamlarımızı izleyen oyunculara güçlendirici veya ekstra can veriyoruz ."

- Steve Pollack, Medya İletişim Başkanı, Nestlé İngiltere


Zizzi, mobil uyumlu duyarlı bir site yayınlayarak mobil satışlarda %475 artış elde etti