Sigortam.net, Duyarlı Reklam modelleri ile Arama ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarına nasıl dinamizm getirdi?

Haziran 2019

Trafik, kasko, sağlık ve dask sigortalarında dijital kanallarında müşterilerine destek veren Sigortam.net, 20 farklı sigorta şirketinden en iyi fiyat garantisiyle tüm sigorta ürünlerine ait karşılaştırmalı fiyat tekliflerini sunarak, anında sigorta satın alım konusunda imkan veriyor. İnternet girişimciliğinin yeni yeni geliştiği 2000’li yılların başında bu adımı atan Sigortam.net, benimsediği pazarlama stratejisiyle dijitaldeki satış payını sürekli olarak artırmaya odaklanıyor.

Sigortam.net hakkında

2001 yılında kuruldu, merkezi İstanbul’da

Hedefler

Potansiyel sigorta müşterilerine en etkili şekilde ulaşmak

Yüksek kalitede dönüşüm yaratmak

Yaklaşım

En yüksek performanslı reklam metinlerinden Duyarlı Arama Ağı reklamları oluşturuldu ve kullanıldı

Duyarlı Görüntülü reklamlara markanın tanıtım videosu eklenerek hem yayın envanteri genişletildi hem de ilgi çekici bir reklam formatına kavuşuldu

Sonuçlar

Duyarlı Görüntülü reklamlarda video eklenen dönemde tıklama oranında %141, dönüşüm oranında %27 artış; edinme başı maliyette özel yakın ilgi alanı hedeflemesinde %26, yeniden pazarlamada %33 azalma

Yapılan testlerde Duyarlı Arama reklamları ile hesapta %17 daha düşük birim maliyet ve %33 daha fazla dönüşüm

Kullanıcıların satın alma davranışlarını inceleyerek, online satışa özel kampanyalar, fırsatlar ve indirimler sunan Sigortam.net, son bir yıldır özel yakın ilgi alanı ve yeniden pazarlama hedeflemeleriyle Görüntülü Reklam Ağı’nın yeni ürünlerinden biri olan Duyarlı Görüntülü reklamları kullanıyordu. Kasko ve trafik branşlarına özel geliştirdiği kampanyanın amacı; kullanıcıların markaya ulaşmaları, teklifler arası karşılaştırma yapmaları ve nihayetinde online satışa yönlendirilmesiydi.  

Ancak marka, sürekli iletişim stratejisini uygulasa da görüntülü reklamlarda beklediği ivmeyi yakalamakta zorlanıyordu. Bu noktada Sigortam.net, duyarlı reklamlara yeni eklenen, video görseli oynatılabilme özelliğinden faydalanmaya karar verdi.

Görüntülü kampanyada kullanılan görsellerde bütünlüğü sağlamak amacıyla, yayındaki video ile uyumlu, tamamlayıcı nitelikte bir kreatif tasarlandı. Video sessiz olarak başladığında dahi, videonun anlaşılabilir olması için yazılı ifadenin fazla olduğu bir kreatif tercih edildi. Böylece video sessiz izlense dahi verilmek istenen mesaj net bir şekilde kullanıcıya aktarıldı ve kullanıcının bilinçli şekilde aksiyon alması sağlandı. Kampanyada özel yakın ilgi alanı hedeflemesiyle marka ürünlerini arayan kitleye, yeniden pazarlama hedeflemesiyle de siteyi ziyaret etmiş fakat aksiyon almamış ya da işlemi yarıda bırakmış kullanıcılara ulaşmak amaçlandı.

Buna ek olarak, Sigortam.net verimliliğini artırmak için Arama reklamlarını da optimize etmek istedi. Daha düşük edinme başı maliyetle daha çok dönüşüm elde etmek istiyorlardı. Bu sebeple Arama reklamları tarafında, tüm reklam gruplarında Duyarlı Arama reklamları kullanılarak otomasyondan faydalanılmaya başlandı. Böylelikle, %17 daha düşük edinme başı maliyetle %33 daha fazla dönüşüm elde edildi. Sigortam.net Dijital Performans Yöneticisi Nilcan Güngören; “Google’ın Duyarlı Arama reklamları daha efektif reklam kampanyaları yürütmemizi, kullanıcı bazında esnek reklamlar yaratmamızı ve iletmek istediğimiz mesajları başarılı bir şekilde iletmemizi mümkün kıldı,” diyor.

Duyarlı Görüntülü reklamlarla ilgili ise, Sigortam.net Business Intelligence & Digital Performance Management Director Aynur Seskir, kampanyanın markaya kazandırdığı gelişimi şöyle açıklıyor; “Sürekli iletişim stratejisini benimsediğimiz görüntülü kampanyalarda hedefleme ve görsel çeşitliliğini sıklıkla güncellediğimiz halde istediğimiz ölçüde fark elde edemiyorduk. Duyarlı görüntülü video reklamlar ile kampanyalarımıza ciddi bir hareketlilik geldi. Tıklama oranlarımızdan gelen dönüşümlere kadar bizim yakından takip ettiğimiz tüm metriklerde önemli bir iyileşme gerçekleşti. Hedef kitleye doyurucu bir içerik sunarak reklamlardan daha fazla verim elde etmeyi başardık.”


“Duyarlı Görüntülü Video Reklamlar ile kemikleşmiş kampanyalarımıza dinamizm getirdik.”

-Nilcan Güngören, Dijital Performans Yöneticisi, Sigortam.net


Bu kreatif ve akıllı dokunuşla kampanyasına dinamizm getiren Sigortam.net, tıklama oranını %141, dönüşüm oranını ise %27 artırdı. Hedefleme özelinde ise, özel yakın ilgi alanıyla edinme başı maliyet %26, yeniden pazarlama ile %33 azaldı.

Duyarlı Görüntülü reklamların sunduğu birden çok kreatif oluşturma özelliğiyle tıklama oranınızı nasıl 3 kat artırırsınız?