YouTube'da gözlemlenen 3 davranışsal ve kültürel değişim

Gina Shalavi / Aralık 2019

Trendler göz açıp kapayıncaya kadar değişiyor. İnsan daha diş ipi kullanmayı öğrenemeden yeni bir dans figürü moda oluyor. Siz ufak güneş gözlüklerine bir çuval para harcar harcamaz büyük çerçeveler tekrar moda oluveriyor.

Ancak dikkatle incelediğinizde bu gibi trendlerin altında daha büyük değişiklikler yattığını fark etmeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle, 2019 içinde YouTube'da saman alevi gibi parlayıp sönen trendlerin bir listesini yapmak yerine bu trendlerin yansıttığı davranışsal ve kültürel değişimleri değerlendirmek istedik. Tüm pazarlama uzmanlarının bilmesi gereken üç YouTube trendini hazırladık.

1. Yerel içerikler tüm dünyaya ulaşıyor

Pek çok marka, reklam kampanyalarını oluştururken pazara özel bakış açısını benimsiyor. Hindistan pazarı ve İngiltere pazarı için ayrı reklam öğeleri kullanılması, bazı durumlarda işe yarayabilir. Sonuçta reklamın hedef kültüre uygun olması önemli. Üstelik bir konumda başarılı olan bir kampanya, başka bir konumda pek hoş karşılanmayabilir.

Ancak son YouTube trendlerini incelediğimizde izleyicilerin sanıldığından daha kozmopolit olduğu sonucunu çıkardık. Örneğin, bu yıl moda sektörü hakkında yürüttüğümüz araştırmanın sonucunda, ABD'deki YouTube içerik üreticilerine ait içeriklerin %60'ının diğer ülkelerdeki kullanıcılar tarafından da izlendiğini gördük.

Küreselleşme ve trendlerin farklı ülkelere yayılması gibi kavramlar zaten biliniyor. YouTube gibi platformlar ise bu süreci hızlandırıyor. Örneğin, canlı yayınları düşünelim. Dünyanın diğer ucunda gerçekleşen etkinlikleri gerçek zamanlı olarak izleyebilmek artık hiç olmadığı kadar kolay. Bu da neden YouTube'daki en popüler 100 canlı yayından1 60 tanesinin son iki yılda üretilmiş olduğunu açıklayabilir.

YouTube'da gözlemlenen 3 davranışsal ve kültürel değişim

2. Alışveriş içeriği eğlenceye dönüştü

Bu yılın başlarında, ABD'deki alışveriş yapan kullanıcılara yaptığımız anketin sonucunda, kullanıcılardan %93'ünün müşteri yolculuğunun belirli bir noktasında online kaynaklardan yararlandığını öğrendik. Bu davranışın dünyanın dört bir yanına yayıldığını gördük. Örneğin, 2018'de dünya genelinde yapılan bir araştırmada alışveriş yapan kullanıcılardan %55'inin bir ürünü satın almadan önce Google'da arama yaptığını ve ardından YouTube'a giderek ürün hakkında daha fazla bilgi edindiğini gördük.

İlgimizi çeken nokta ise kullanıcıların, yalnızca hangi ürünü alacaklarına karar vermek için değil eğlenmek amacıyla da alışveriş içeriklerini incelemesi oldu. Yeni alışveriş maceralarından izleyicileri sanal ürün tanıtımına çıkaran videolara (bu türün geçen yıl Hindistan'da 3 kat büyüdüğü gözlendi) kadar pek çok içerik türü sunan YouTube içerik üreticileri, 2019'da "alışveriş" ve "eğlence" kavramları arasındaki keskin sınırları kaldırmaya başladı.

YouTube'da gözlemlenen 3 davranışsal ve kültürel değişim

3. YouTube izleyicileri çevreyi korumaya istekli

Eylül 2019'da Güney Afrika'dan Kanada'ya kadar 150 farklı ülkeden gelen çocuklar, gelmiş geçmiş en büyük iklim değişikliği mitingi için sokaklara döküldü. Hareketi başlatan genç iklim aktivisti Greta Thunberg, B.M. Dünya Liderleri'ne "gelecekleri için savaştıklarını" söyledi.

İşinin ehli pazarlama uzmanları, en yeni akımlara kapılıp gitmek yerine bu trendlerin kültür ve davranışta daha derin bir değişikliğe işaret ettiğini anlayacaktır.

YouTube'dan elde ettiğimiz veriler, gezegenimizin geleceği hakkında daha dikkatli düşünme ve müşteriler olarak duruma nasıl katkıda bulunabileceğimizi bilme isteğimizin hiç olmadığı kadar yaygın hâle geldiğini gösteriyor. Çevrenin korunması gerektiğini savunan içeriklerde artış gözlemledik. Örneğin, başlığında "clean beauty" (temiz içerikli güzellik ürünleri) kavramına yer veren videoların aylık görüntüleme sayısında büyük bir artış olduğunu gördük. Başlığında "sustainable" (sürdürülebilir) ifadesi bulunan ürün tanıtım videolarının ise hem yükleme hem de görüntüleme sayısının bir hayli yükseldiğini fark ettik.

Erişmek istediğimiz kitleyi daha iyi anlama

2020'nin nasıl trendler getireceğini henüz bilmiyoruz. İşinin ehli pazarlama uzmanları, en yeni akımlara kapılıp gitmek yerine bu trendlerin kültür ve davranışta daha derin bir değişikliğe işaret ettiğini anlayacaktır. Erişmek istediğimiz kullanıcıları anlamaya zaman ayırmamız gerekiyor.

YouTube’da ilgiyi aksiyona dönüştürün: Türkiye’de kimler online video izliyor?