İşletmenizde çeşitliliği teşvik etmeniz için dünyanın en büyük markalarından 5 ipucu

Anna Vainer / Şubat 2021

Anna Vainer, özellikle yeterince temsil edilmeyen gruplara mensup bireylerin özgüvenlerini ve kendini tanıtma becerilerini geliştirmesini sağlayan #IamRemarkable adındaki küresel Google girişiminin kurucusu.

Çeşitliliği destekleyen kuruluşların daha iyi ürünler ve daha güçlü fikirler ürettiğini, müşteri etkileşimini ve finansal performansı arttırdığını biliyoruz.

McKinsey araştırması, cinsel, ırksal ve etnik çeşitlilik açısından en üst çeyrekte yer alan şirketlerin, ulusal endüstri ortalamasının üzerinde finansal getiri elde etmelerinin daha olası olduğunu gösteriyor. Diğer araştırmalar, iş yerlerinde daha fazla eşitlik olan şirketlerde, şirketlerin gelişmesi ve büyümesine katkıda bulunan yenilikçi iş zihniyetinin önemli ölçüde daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Yine de yeterince temsil edilmeyen gruplar, Black Lives Matter hareketinin güçlü bir şekilde yeniden ortaya çıktığı ve daha fazla çeşitlilik ile temsil için yapılan sosyal çağrıların daha yüksek sesle tekrarlandığı günlerde bile yeterince temsil edilmemeye devam ediyorlar.

Liderler kuruluşlarında çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı teşvik etmek için sonraki adımları değerlendirirken, sayısız şirketin aynı kararlarla boğuştuğunu bilmek önemli.

Google ve Amazon, Ford, Nestlé, Accenture, GSK gibi diğer küresel büyük firmalarda, bu sorunları içeriden çözebilmek için önemli miktarda fikir üretip çaba harcıyoruz. Küçük firmalar da değişiklik yapabilir.

İş gücünüzde yeterince temsil edilmeyen grupları desteklemeniz ve teşvik etmeniz için global markalardan edindiğimiz önemli ipuçlarını aşağıda paylaşıyoruz:

1. İpucu: Reklamı yapılmayan başarıyı kimse fark etmez

Gerçek değişimi elde etmek için bireyleri başarıları hakkında açıkça konuşmaları ve kendilerini göstermeleri konusunda cesaretlendirmeliyiz.

"Reklamı yapılmayan başarıyı kimse fark etmez" deyimi kulağa biraz acımasız gelebilir ancak birçok lider bu basit cümlenin önemli bir gerçeğe işaret ettiğini düşünüyor. Bu deyim, #IamRemarkable ve birçok büyük organizasyonda ilke haline geldi.

Daha önce şirketin global çeşitlilik ve kapsayıcılık çabalarına liderlik ettikten sonra Amazon Prime Video İspanya'nın müdürü olan Koro Castellano, "Kendimiz için konuşmazsak başarılarımız çoğu zaman fark edilmez," diyor. "Liderler olarak örnek teşkil etmeliyiz. İş yerindeki başarılarımız hakkında açıkça konuşabilirsek ekiplerimiz de tam olarak aynı şeyi yapmak için ilham alıp güçlenirler."

"Liderler olarak örnek teşkil etmeliyiz," yazan bir alıntının yanında Amazon'dan Koro Castellano'nun siyah beyaz portre fotoğrafı.

Çoğu zaman, kültürel ve cinsel tevazu normları, çok sık rastlanılan kimlik hırsızı sendromuyla birleşerek kişilerin başarılarını kabul ve ifade etmesini engeller. Bu durum, dünyanın her tarafındaki bireyleri ve şirketleri engelliyor. İş liderlerinin, ekip üyelerini açıkça konuşmaları için cesaretlendirme sorumluluğu vardır.

Accenture Hindistan Başkanı ve Kıdemli Genel Müdürü Rekha Menon, kuruluştaki "tereddütlü" bireyleri ilgi odağı haline getirmeye ve "becerilerine güvenmeleri ve becerileri hakkında konuşmalarında bir sorun olmadığını bilmelerini sağlamaya" önem verdiğini söylüyor.

Yöneticiler için pratiğe yönelik ipucu: Ekip üyelerini, güvendikleri bir iş arkadaşlarıyla başarıları hakkında tartışmaları için cesaretlendirin. Bu, kuruluşunuzdaki yeterince temsil edilmeyen gruplar için özellikle önemli. Bu basit hareket, bireysel özgüveni artırıp kişilerin kendilerini göstermek konusunda daha rahat olmalarını sağlayabilir.

Beyaz bir arka plan üzerine yerleştirilmiş, resimlerle gösterilen mavi, gri ve beyaz yapboz parçaları. Bu yapboz parçaları, bu hikayede alıntılanan bireylerin siyah beyaz portre fotoğraflarının arasına serpiştirilmiştir.

2. İpucu: "Gerçeklere dayanıyorsa övünme değildir"

Amazon'dan Castellano "Gerçeklere dayanıyorsa övünme değildir," nasihatini duyduğunda "işte bu" dedirten bir an yaşadığını söyledi. #IamRemarkable hareketinden elde edilen bu içgörü, bireysel ve örgütsel düzeyde zihniyet değişikliğine neden olabilir.

"O söz beni etkiledi," diyor Castellano. "Projelerimizi ve girişimlerimizi savunurken verilere ve gerçeklere güvenmeye alışkınız. Ancak garip bir şekilde, kendimizden ve başarılarımızdan bahsederken bunu yapmıyoruz. Bunu unutmaya meyilliyiz. Bu sahte tevazu kurallarına uyuyoruz."

Liderler, ekiplerini başarıları hakkında gerçeklere dayanarak konuşmaları için cesaretlendirmeli ve bunu sık sık tekrar etmeli. Castellano, kendini göstermenin tek seferlik bir davranış yerine alışkanlık olması gerektiğini söylüyor.

Illustrated blue, gray, and white puzzle pieces set against a white background. This is interspersed with seven black-and-white headshots of individuals who are quoted in this story.

3. İpucu: Destek ağlarınızı ön plana çıkararak ekibinizi güçlendirin

Çalışanlar, kuruluş içinde desteğe sahip olduklarını hissetmedikleri sürece kendilerini ön plana çıkarmak için güçlü hissetmezler. Tek bir kişinin desteği iyidir. Destek ağı ne kadar büyükse o kadar iyidir, özellikle de yeterince temsil edilmeyen gruplar için.

Yöneticiler, tüm çalışanlara düzenli geri bildirim ve destek sağlayamayabilir ama ekip üyelerini samimiyet kurmaları, danışmanlık sunmaları veya iş arkadaşlarını desteklemeleri için küçük gruplar oluşturmaları amacıyla cesaretlendirebilirler.

Marketing EDGE Başkan Yardımcısı olarak GSK Consumer Healthcare'de Küresel Pazarlama Hizmetleri'ne liderlik eden Meredith Herman, "İnsanlara verdiğim nasihatlerden biri, güvendikleri ve genellikle tüm toplantılarına katılan birisinden toplantı sırasında onları izleyip geri bildirimde bulunmasını ve ipuçları vermesini istemeleri," diyor.

Bu gerçek zamanlı geri bildirimin kariyer gelişimi için çok önemli olduğunu belirten Herman, organizasyonlarda sadece yöneticilerden değil, çalışma arkadaşlarından da düzenli olarak yapıcı yardım alınabileceğini söylüyor.

Nestlé'nin Küresel Pazarlama Kurulu Başkanı, Aude Gandon da benzer nasihatler verdi. "Etrafınızdaki insanlarla konuşun. Bazen kendinizden şüphe duyduğunuzda bu güven tazelemenizi sağlayabilir."

Screen Shot 2021-02-16 at 9.58.58 AM.png

4. İpucu: Dinleme seansları düzenleyin

2020 yılında Ford yöneticileri, yeterince temsil edilmeyen gruplardan kişilerle şirket içi dinleme seansları düzenleyerek pandemiye karşılık verdiler. Kulağa basit geliyor ama büyük bir fark yarattı.

Ford'da küresel otomotiv tasarım ve üretim direktörü olan Rekha Wunnava, "Kıdemli liderlerin tümü dinleme seansları düzenledi," dedi. "Edindiğimiz içgörü miktarı inanılmazdı. İnsanlar daha önce hiç olmadığı kadar görüldüklerini ve duyulduklarını hissediyorlar."

Seanslar, salgının toplumdaki eşitsizlikleri daha da kötüleştirdiğini gören, firmanın küresel çeşitlilik ve kapsayıcılık çabalarından sorumlu üst düzey yöneticisi Amal Berry tarafından düzenlendi. Bu girişim, bilgi paylaşmak ve endişeye neden olan sorunlar konusunda bağlantı kurmak için yönetim ve çalışanlar arasında iki haftada bir düzenlenen toplantılara dönüştü.

5. İpucu: Ödüllere başvurun

Ekiplerinize ilham vermenin ve onları motive etmenin mükemmel bir yolunu mu arıyorsunuz? Omnicom Medya Grubu'nun Avustralya CEO'su olan Peter Horgan, yeterince temsil edilmeyen gruplara mensup çalışanları ödüllere başvurmaları için cesaretlendirin, diyor.

Sözlerine, "Çeşitlilik ve kadınların temsili ile ilgili örnekleri, özellikle de personel arasından sıyrılarak şirketin önemli birimlerinin başına gelen kişileri öne çıkartın," diye devam ediyor. "Ticari rekabete girmeleri için onları cesaretlendirin."

Şirket dışı bu onaylama, hak eden personelin dikkat çekmesini sağlayarak ekibin geri kalanı için ilham kaynağı olabilir.

Screen Shot 2021-02-16 at 10.11.36 AM.png

Daha fazla kariyer içgörüsü ve yönetimsel ipucu için, ilk defa düzenlenen küresel #IamRemarkable Haftası'ndan ilham verici panel tartışmalarını izleyin. 70 ülkeden 30 binden fazla katılımcıyı ağırladığımız online etkinlikte çeşitlilik, kapsayıcılık ve kendini gösterme gibi konular ele alındı. Daha fazlasını keşfetmek için #IamRemarkable web sitesini ziyaret edin.

Geleceği şekillendiren kadınlardan 6 ilham veren yaklaşım