Markaların Neden Kadınların Endişelerini Paylaşması Gerekir?

Nishma Robb, Ariane Le Port / Nisan 2016

Kadınlar artık daha olumlu, cinsiyet eşitliğini destekleyici reklamlar görmeyi bekliyor ve Dünya Kadınlar Günü, kadın kitlelere daha zengin, daha ilgi çekici içerikler sağlama fırsatları üzerinde düşünmek için iyi bir zaman.

Cinsiyet eşitliği, tartışmaları alevlendiren ve çeşitli kampanya girişimlerinin başlatılması zorunluluğunu ortaya koyan sıcak bir konu. Her yıl 8 Mart'ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, konu hakkında yapılan tartışmaların odak noktası; bu günün hemen ertesinde "kadınları güçlendirme" konusundaki aramalar tavan yapıyor.

Ancak, kadınları güçlendirmeye yönelik arama trendi aslında tüm yıla yayılıyor ve bulgulara göre, "feminizm" hakkındaki aramalar 2014'ten 2015'e %27'lik bir artış göstermiş durumda. Kullanıcılar "Feminist nedir?" ve "Feminizm ne demek?" gibi sorular soruyorlar.1

Gerekir body

Cinsiyet eşitliği tartışması, toplumsal ve küresel ekonomik refah için önem arz ediyor. McKinsey araştırmasına göre, kadınlar ekonomik potansiyellerinin tamamını gerçeğe dönüştürebilirse bu, küresel büyümeye 12 trilyon ABD doları değerinde katkıda bulunacak ve markalar, bu hedefe ulaşılması yolunda üzerine düşeni yapabilir.

Günlük düzeyde gerçekleştirilen bir Google anketi, kadınların %53'ünün "reklam kampanyalarının toplumdaki kadın algısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu" düşündüğünü gösteriyor. Bu da markaların bu diyalogda önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Cinsiyet eşitliği girişimleri çerçevesinde heyecanlı diyaloglar gelişebilir. Örneğin Emma Watson tarafından BM'de geçen yıl başlatılan HeForShe (Ben Değilsem Kim?) kampanyası gibi. #ilooklikeanengineer (ben mühendise benziyorum) hashtag'i oluşturulduktan sonra ortaya çıkan hareket de başka bir örnek olarak verilebilir. Bu kampanya, 2015 yılında "kod yazan kızlar" için yapılan aramalarda %45'lik ani bir artış sağlanmasının nedeni olarak görüldü.

Gerekir 2 body

Markalar, kadın müşterileriyle olan etkileşimi güçlendirmeye yardımcı olacak, "kadınları destekleyen" kampanyalar oluşturmayı tercih edebilir. Daha zengin bir ilişki, bir markayı satın alma kararlarında ön sıraya koymaya yardımcı olabilir; Birleşik Krallık'taki kadınların %57'si, "reklamlarında kadınların olumlu bir şekilde betimlendiği bir ürünü satın almayı tercih edeceğini" söylüyor2.

Birleşik Krallık'taki kadınlar Google'a, cinsiyet eşitliğini destekleyen reklamların, kendilerini erkeklerle eşit, güçlü, pozitif ve kalıplaşmış cinsiyet algılarından ziyade "gerçek" bir şekilde göstermesi gerektiğini belirtti.

Bu kampanyalarla nelerin başarılabileceğini gösteren beş harika örnek vermek gerekirse Unilever’in Dove Güzel Hissetmek Senin Elinde kampanyası, Sport England’ın This Girl Can (Bu Kız Yapar), Nike’ın Geçtim Kendimi, Procter & Gamble’ın #KızGibi and Mattel’ın Barbie - Imagine The Possibilities (Barbie - Olasılıkları Hayal Et) kampanyaları sayılabilir.

Gerekir 3 body

2015 yılında, kadınları güçlendirmeye yönelik reklamlar arasında kadınların en çok hatırladığı ilk beş reklam bunlardı; anketi yanıtlayanların yarısından fazlası Dove'un çalışmasını hatırladı. Geçtiğimiz yıl bunların tümü, toplamda 100 milyonun üzerinde görüntülenme sayısıyla, aylık YouTube Reklamları Leaderboard'larında öne çıkanlar arasındaydı.

Gerekir 4 body

Bu markalar hikayelerini anlatmak için zaman harcamaktan korkmadı; bu başarılı videoların birçoğu üç dakikadan uzun bir sürüyor. İçerik ilgi çekiciyse ve görüntüleyenin tutkusunu yansıtıyorsa, görüntüleyen de büyük olasılıkla videonun tamamını izleyecektir.

Markalar, dahil olmak ve diyalog oluşturacak bir platform yaratmak üzere yaratıcılık yeteneklerini kullanabilirler. Örneğin YouTube, 25 YouTube fenomeni ile işbirliği yaparak genç kadınları #DearMe (#SevgiliBen) sloganıyla cesaretlendirmek için tasarlanmış bir girişim başlattı ve kullanıcıları, daha genç hallerine ilham veren mesajlar yazmaya teşvik etti. Lansman videosu yaklaşık 5 milyon kez görüntülendi.

Gerekir 5 body

Aşağıda, kadınlardan destek alan bir kampanya oluşturmaya ilişkin bazı ipuçları verilmiştir:

  • Kadınlar ve güçlendirme konusuna gösterilen ilgi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne yakın zamanlarda arttığından alakalı tüm içeriklerin bu dönemde güncel ve bulunabilir olmasını sağlayın.
  • Dünya Kadınlar Günü önemli bir tarih olsa da etkinliğinizi yıl boyunca devam edecek şekilde planlayın. Dove bu alanda istikrarlı davranarak güven kazandı ve kadınların %51'i, Dove Güzel Hissetmek Senin Elinde kampanyasının 2015'in akıllarda en çok kalan kadın kampanyası olduğunu söyledi.
  • 30 saniyeden uzun süren bir YouTube videosu oluşturmayı düşünün. Böylece markanızın hikayesi ve bakış açısı daha derinlemesine aktarılabilir.
  • Kadınları olumlu bir şekilde betimleyen reklamların hatırlanma olasılığı daha yüksek olduğundan, içeriğin kadınları gerçekçi, güçlü ve erkeklerle eşit olarak tasvir etmesini sağlayın.
Kadınlara Pazarlama için En İyi Strateji Nedir? Girişimcilik, Eğitim ve Motivasyon