Co:Collective'in Kreatif Direktörü Tiffany Rolfe Öykü Anlatmak Yerine Öykü Oluşturmayı Tercih Ediyor

Temmuz 2015

Tiffany Rolfe, Kreatif Direktör olarak Co:Collective'de çalışmak için geleneksel reklam ajanslarının dünyasından ayrıldığında, ona reklamcılığı neden bırakmak istediği soruldu. Yanıtı "Reklamcılık sektörü bile reklamcılığı bırakmaya çalışıyor!" oldu. Tiffany; gerçek ilişkilerin, şeffaflığın ve daha büyük bir amacın yeni normlar haline geldiği günümüz teknolojik ortamında başarılı olmak için kuruluşların neler yapabileceğinden bahsediyor.

En iyi reklam çalışmaları genellikle gerçekten reklamcılık değildir. Bu düşünce, Co:Collective'in ortaya çıkmasını sağlayan itici güç oldu. En iyi ajanslarla markaların ortak çalışmalarına baktığınızda, gerçek bir iş ortaklığı olduğunu ve yeni ürünler geliştirmek gibi çalışmalar yaptıklarını görürsünüz. Kızarmış peynirli sandviç bile bir reklam ajansının buluşuydu. Modern örnek olarak, ürün ve iletişim çalışmalarının birbirinin içine geçtiği Nike+ gibi bir platform verilebilir. Ancak maalesef, reklamcılık zaman içinde çoğunluk için yalnızca "TV reklamları" ve "basılı reklamlar" haline geldi.

Co:'da çalışmaya, üç sene önce yeni kurulduğunda başladım. Ajansların müşterileriyle çalışma şekli açısından yepyeni bir deneyim sunduklarını düşündüğüm için ilgimi çekti. Ortak kurucular Ty Montague ve Rosemarie Ryan, küçük bağımsız ajanslardan büyük çok uluslu ajanslara kadar birçok reklam ajansını yönetmiş ve dünyanın en çok bilinen markalarından bazılarıyla çalışmıştı. Bu süreçte, markaların reklamcılığın ötesine uzanan işletme sorunlarıyla ilgili çözümlere ihtiyaç duyduğunu keşfettiler. Önceden belirlenmiş şeyleri uygulamaktan ziyade doğru çözümleri üreten bir şirket oluşturmak ve bu çözümleri gerçek kılacak bireyler ve iş ortaklarıyla çalışma özgürlüğüne sahip olmak istediler.

Şirketlerin hem pazarlama hem de inovasyonla ilgili düşünüş şeklinin değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Pazarlama, günümüzde birçok şirkette (geleneksel reklamcılıkta olduğu gibi) yalnızca pazarlama mesajları anlamına geliyor. İnovasyon ise, ana işletmede ürünlerin devamlı iyileştirilmesini ifade ediyor. Bu iki faaliyet kendi alanlarının dışına çıkmıyor ve genellikle hiç bir araya gelmiyor.

Co:'da yapılmaya çalışılan bu duvarları yıkmak ve disiplinler arası bir faaliyet yürütmektir. Strateji ve yaratıcı çalışmalar her projede birlikte yürütülüyor ve bu çalışmaların sorumluluğu başkasına devredilmiyor. Gerektiğinde belirli uzmanlık alanları için işbirliği yapıyor ve bu işbirliği çalışmalarını çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

Co:'da bahsettiğimiz şeylerin bir parçası StoryDoing©'dir. Bu çalışmada, markanın öyküsünü anlatmak yerine öyküyü oluştururuz. Günümüzde "StoryDoing" şirketlerine mükemmel örnek oluşturduğunu düşündüğümüz yeni şirket türleri var. Redbull veya TOMS gibi bu yeni tür şirketler, inovasyonu pazarlama olarak düşünüyorlar. Yaptıkları her şey aslında öykülerini insanlarla paylaşmak için bir fırsat.

Şirketlerin bir StoryDoing şirketi haline gelmesine yardımcı oluyoruz. Bunu, pazarlama ve inovasyon çalışmalarını birbirine bağlayarak ve insanların inanıp katılabileceği büyük bir olumlu değişiklik olan ve işletmenin hizmet etmek istediği bir "amaç" etrafında organize olmalarını sağlayarak yapıyoruz. Ardından, bu amaçta öykünün gerçek olması için şirketin yapması gereken ikonik inovasyonların neler olması gerektiğini soruyoruz. Günümüzde bu öyküyü insanlara anlatmak yeterli değildir. Farklı davranmanız, bazı şeyleri farklı bir biçimde yapmanız gerekir. Yeni beklentiler vardır ve şeffaflık, bu öykülerin doğru olup olmadığının bilinmesini kolaylaştırır.

Bunun iletişim için de geçerli olduğunu düşünüyoruz. Bu amaç, yalnızca bir mesajı kitlelere duyurmak yerine, insanların gerçekten ilgisini çeken ve hayran oluşturan ikonik içerik oluşturulmasını nasıl sağlar? Önemli olan zaman içinde insanlarla ilişkiler oluşturmaktır. Bu tür içeriğe mükemmel bir örnek, YouTube'daki içerik oluşturucuların çalışma şeklidir. Bu YouTube kullanıcıları, yılın 365 günü devam eden bir ilişki için içerik oluşturur ve bunu hayranlarının ihtiyaçlarına ve etkileşimlerine karşılık verecek şekilde yapar.

Tüm bunlar, en iyi "reklamcılık" türünün bir reklam olması gerekmediği; sıra dışı bir ürün geliştirme, işletme modeli, hizmet inovasyonu veya seri içerik olabileceği anlamına gelir. Bir amaca yönelik ikonik inovasyonlar ve içerik oluşturmak, büyük bir medya harcaması yapma ihtiyacını da azaltabilir. Stratejik ve yenilikçi pazarlamacılar olarak, herhangi bir "reklam"ın yapabileceğinden çok daha etkili birer pazarlama yöntemi olabilecek cesur hareketler aracılığıyla markalarımızın öykülerini duyurmasına yardımcı oluyoruz.

Kâr Odaklı Pazarlamacılara Yönelik Kontrol Listesi