Makine öğreniminin gücü: Enpara.com, Akıllı Görüntülü reklamlar ile müşteri edinimini %42 artırdı

Temmuz 2019

Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası olan Enpara.com, kredi kartı, ihtiyaç kredisi, döviz hesabı gibi konularda hizmet sunuyor. QNB Finansbank’ın bir alt kuruluşu olan Enpara.com’un öncelikli hedefi ise müşteri sayısını artırmak. Bu ana hedef doğrultusunda marka, stratejisine yeni bir iletişim kanalı eklemeye karar verdi.

Enpara.com hakkında

2012’de QNB Finansbank tarafından kuruldu

Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası

Hedefler

Müşteri kazanımını arttırmak

Tamamlanan başvuru maliyetlerini düşürmek

Yaklaşım

Akıllı Görüntülü reklam kampanyası yürütüldü

Makine öğreniminden faydalanıldı ve Duyarlı Görüntülü reklamlar kullanıldı

Sonuçlar

Google Görüntülü Ağ Reklamları müşteri edinimi birim maliyeti %83 azaldı

Tüm reklam mecraları genelinde müşteri edinim birim maliyetinde %45 düşüş gerçekleşti

Müşteri edinimlerinin %42’si Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarından elde edildi

Markanın Google kanallarından elde ettiği trafik %154 artış gösterdi

Müşteri edinim hacmini artırmak ve başvuru maliyetlerini düşürmek için Enpara.com’un ortaya koyduğu stratejik planlamada, halihazırda kullanılan Arama Ağı’nın ötesinde yeni bir edinim kanalına ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı. Bu iki ana hedef doğrultusunda Akıllı Görüntülü kampanyalardan faydalanmaya karar veren ekip öncelikle müşteri edinimi için kampanyanın etkisini maksimum düzeye getirebilecek farklı mesajlar içeren özel kreatifler oluşturdu. Ayrıca bu kreatiflerin Duyarlı Görüntülü reklamlar tarafından da kullanılabileceğinden emin olundu.

Daha önceden belirlenen hedeflemelere özel kreatifler kullanılırken, Duyarlı Görüntülü reklamlar ile buna gerek olmadığı gözlemlendi. Duyarlı Görüntülü reklamlar ile uygun platformlarda, farklı konu başlıklarıyla hazırlanan kreatiflerin gösterilmesiyle birlikte performansta iyileşmeler gerçekleşti. Akıllı Görüntülü reklamlarda müşteri edinim hacminin büyüklüğü gözlemlendiğinde, Arama Ağı kampanyasında da otomatik tekliflendirme stratejisi ile birlikte çok düşük maliyetlere müşteri edinimi sağlandı.

enpar

Makine öğrenimi ve kullanıcı deneyimine uygun görsel içerik çeşitlendirmesi aracılığıyla Enpara.com, tüm reklam mecraları genelinde müşteri edinimi başına maliyeti %45 düşürdü. Google Görüntülü Ağ Reklamları müşteri edinimi birim maliyeti ise %83 azaldı. Kampanya süresince müşteri edinimlerinin %42’si Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarından elde edildi. Markanın Google kanallarından elde ettiği trafik %154 artış gösterdi.

Yıl başında belirlenen iletişim planı dahilinde yer almayan, ancak verimli ve sürdürülebilir hacim artışı ihtiyacı neticesinde deneme kampanyası olarak başlattığı bu kampanya, getirdiği performans sonucunda markanın müşteri edinimi iletişiminin ana parçalarından biri haline geldi.

Konuyla ilgili Enpara.com Dijital Pazarlama Uzmanı’ı Gizem Erdem şöyle diyor; “Klasik bankacılık anlayışının hızlı bir şekilde değiştiği günümüzde, dijital, şubesiz ve masrafsız bankacılığın avantajlarını, potansiyel kullanıcılarımız ile paylaşmak bu kampanyanın ana mesajıydı. Bütçe planlamasında Görüntülü Reklam Ağı yayınlarına ağırlık vermediğimiz bir yapıdan, müşteri edinimi iletişimimizin temeline makine öğrenimi ve Görüntülü reklamları koyduğumuz bir yapıya geçtik. Bu modelin başarısı Google’ın müşteri edinimi gibi stratejik bir konuda planlarımızda da daha büyük bir pay almasını sağlıyor.”

"Akıllı Görüntülü kampanyalar kişileri daha iyi analiz ettiğini bize gösterdi. Bunun sonucunda portföyümüzün gücünü sağlayan doğru müşteri potansiyeline, doğru zamanda dokunmuş olduk. Ayrıca ilgili kullanıcıya alakalı bannerları dinamik olarak gösterdiği için de başarımızda büyük bir ivme yakaladık."

-Can Alp, Dijital Pazarlama Yöneticisi, Enpara.com

Akıllı Görüntülü ve Video performans reklamlarını benimseyen Turna.com, Google Ads’deki yatırım getirisini %45 artırdı