Fiat-örnek-olayı

İndir
Şubat 2015

Fiat'ın sitesinden alınan verilere dayalı olarak, ilgili eski ziyaretçileri ve görüntüledikleri otomobil modellerini içeren yeniden pazarlama listeleri oluşturmak mümkün. Böylece arama sorgusunun temel amacı, artık bir reklamın belirli bir tüketiciyle alaka düzeyini belirlemedeki en önemli faktörlerden biri haline geliyor.

HEDEFLER

Çevrim içi performansı artırmak

Bütçeyi verimli bir şekilde kullanmak

Kaybedilen web sitesi ziyaretçilerini yeniden çekmek

YAKLAŞIM

Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listelerini kullandılar

SONUÇLAR

Reklam tıklama oranı %9 arttı

Genel arama sorgularında edinme başına maliyet %26 azaldı

Multimedya stratejisine sahip bir otomotiv markası olan Fiat, Google Arama'yı tüketicileriyle iletişime geçmenin en önemli kanallarından biri olarak görüyor. Çevrim içi performans, marka bilinirliğini artırma ile birlikte şirketin odaklandığı temel alanlardan biridir. Bütçeyi daha da verimli kullanmayı ve kaybedilen ziyaretçilerin web sitesiyle yeniden etkileşime geçmesini sağlamayı hedefleyen Fiat, Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listelerini (ARYPL) kullanmaya karar verdi.

Favori Fiat modelleriyle ziyaretçilere yeniden ulaşma

Fiat'ın sitesinden alınan verilere dayalı olarak, ilgili eski ziyaretçileri ve görüntüledikleri otomobil modellerini içeren yeniden pazarlama listeleri oluşturmak mümkün. Böylece arama sorgusunun temel amacı, artık bir reklamın belirli bir tüketiciyle alaka düzeyini belirlemedeki en önemli faktörlerden biri haline geliyor.


"Arama Ağı yeniden pazarlamacılığı, harcamamızı kontrol altında tutarken, kitlemize en alakalı zamanda en alakalı mesajla ulaşmamıza yardımcı oldu. Böylece, daha düşük bir edinme başına maliyet ve daha yüksek müşteri memnuniyeti elde ettik."

- Nino de Jager, Dijital Pazarlama Uzmanı, Quisma Netherlands


Quisma Netherlands'ta dijital pazarlama uzmanı olan Nino de Jager şöyle açıklıyor: "Web sitesi verilerimizi, kullanıcının sitede neleri görüntülediğini anlamak için kullanabiliriz. Ardından, bu kullanıcıya web sitesinde görüntülediği içeriği temel alan bir reklam gösterebiliriz. Örneğin, bir kullanıcı sitede Fiat 500 cabrio modelini incelediyse, daha sonra "fiat" veya "cabrio" ifadelerini kullanarak arama yaptığında son derece alakalı bir reklam gösterebiliyoruz."

Tıklama sayısını artırma ve maliyetleri düşürme

Nino'ya göre, "otomobil satın al" gibi rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerde pozitif bir edinme başına maliyete ulaşmak zor olabilir. Fiat, doğru kitlenin dikkatini çekmek için, daha önce fiat.nl sitesini ziyaret etmiş kullanıcılar için teklifleri artırdı. Bunun sonucunda, reklamlar değerli tüketiciler için daha yüksek konumlarda gösterildi ve bütçe daha verimli bir şekilde kullanıldı. ARYPL kullanıldığında, genel arama sorgularında reklam tıklama oranı %9 artarken, edinme başına maliyet %26 azaldı.

Nino şunları söylüyor: "Yalnızca kullanıcılara ulaşmayı değil, onların markamızla etkileşime geçmesini sağlamayı da hedefliyoruz. İşin içinde birçok temas noktası olduğundan, en büyük zorluk kullanıcıların etkileşime geçmesini sağlamak. ARYPL sayesinde, bütçemizi verimli kullanmaya devam ederken bu kullanıcılara alakalı mesajlarla tekrar ulaşabiliyoruz."

Fiat'ın başarısını yakalamayı uman diğer pazarlamacılara şunu öneriyor: "Kullanıcıların web sitenizde gerçekten ne aradığını anlamaya çalışın. Sonrasında bu bilgiyi, söz konusu kullanıcıya doğru zamanda ve doğru sorguda en alakalı mesajla yeniden ulaşmak için kullanın."

Office Depot, Alışverişe Çıkan Hareket Halindeki Kullanıcıları Yerel Envanter Reklamları ile Etkiliyor