Mağaza gelirinizi artırmak için envanterinizi online kampanyanızda nasıl kullanırsınız?

Ceyda Balcı, Mustafa Kızılbağ / Şubat 2020

200’den fazla mağazasına ek olarak, teknosa.com ve mobil platformları ile hizmet veren Teknosa; Türkiye’nin öncü çok kanallı teknoloji perakende şirketi olmaya devam ediyor. Teknosa Dijital Pazarlama Müdür Yardımcısı Ceyda Balcı ve GroupM Performans Pazarlama Yöneticisi Mustafa Kızılbağ, markanın online ve offline yaklaşımında yaşanan dönüşüm dahilinde, kullandıkları Google Ads araçlarından sonuncusu olan Yerel Envanter Reklamlarını anlatıyor.

Teknosa olarak pazarlama stratejimiz, çok kanallı stratejilerimizi de destekleyecek şekilde değişirken, Google’ın bize sağladığı tüm özelliklerinden de faydalanıyoruz. Daha önce Yerel Kampanyalar ve Store Sales Direct ile Omni-Roas teklif stratejisini bir arada kullandığımız başarı hikayelerimize ek olarak şimdi de; Türkiye’de ilk defa Yerel Envanter Reklamlarını kullanan marka olduk.

Çok kanallı değeri benimsemek bir dönüm noktası

2019, tüm stratejilerimizin odağında çoklu kanalın olduğu bir yıl oldu. Bu bağlamda, dijital medya yatırımlarımızın mağaza gelirlerine doğrudan etkisini anladığımızda ilk yaptığımız şey, daha hassas ölçümlemek için Store Sales Direct’ten faydalanmak ve sonrasında tüm teklif stratejisi ve ölçümleme metodolojisini çok kanallı olarak dönüştürmek olmuştu. Bununla birlikte de Yerel Kampanyalar gibi direkt olarak mağazaya trafik yönlendirmek amacı olan reklam formatlarını sürekli performans yayınlarımızın bir parçası haline getirmiştik. Bu noktada bizim için yol ayrımı sağlayan çarpıcı data; dijital medya kampanyalarımızın fiziksel mağazada yarattığı gelirin, e-ticaret gelirine kıyasla daha yüksek bir hacimde olmasını anlamamız oldu.

Daha fazla mağaza trafiği için Yerel Envanter Reklamları

Yerel Envanter Reklamları Türkiye için kullanılabilir olduğunda hemen işe koyulduk çünkü ciddi bir altyapı ve entegrasyon süreci gerekiyordu. Bu noktada Teknosa, Google ve GroupM ekipleri birlikte çalıştı.

Bu reklam formatı bizim için tüm mağaza envanterini ve stok bilgilerini, lokasyon bazlı olarak mağazamız yakınlarında arama yapan kullanıcılara gösterme fırsatı sağlıyordu. Mağaza envanterini, arama yapan kullanıcılara online olarak sunmak bizi çok heyecanlandırdı.

Teknosa LIA.jpeg

Kullanıcılar reklamlarımıza tıkladığında, Google içerisinde yer alan bir “yerel vitrin” arayüzü içerisinden ürünlerimizi inceleme fırsatı buldu. Bu arayüzde ürün bilgilerini, ürünün bulunduğu kendisine en yakın tüm mağazaları, fiyatları görüntüleyebildi ve bunu karşılaştırabilecek şekilde yapabildi. Ek olarak mağazanın çalışma saatleri, telefon numarası ve yol tarifleri gibi bilgileri de sağlandı.

Yerel Envanter Reklamları için genel stratejimiz mobil kullanıcıları öncelikleyerek; mağazaların açık olduğu saatlerde, lokasyonlarımızın 10 km çevresindeki kullanıcıları hedeflemek oldu. Bunu bağımsız ayrı bir kampanya ile kurguladık. Kullanıcılar arama sorgularına paralel olarak, en yakındaki mağazanın envanterine göre reklamlarla karşılaşmış oldu. Kampanyada teklif stratejimizi ise online ve offline dönüşüm değerini maksimize etmek üzere ayarladık.

Kampanya sonuçlarını “yerel vitrin” arayüzünde kullanıcıların nasıl vakit geçirdiğini anlamak için hem Google Analytics üzerinden hem de Google Ads panellerinden takip ettik. Takip ettiğimiz metriklerden bazıları ise mağaza ziyaretleri, mağaza satış değeri gibi metrikleri oldu. Her iki platformdan aldığımız çıktılara göre gerçek zamanlı olarak kampanyayı optimize etmeye devam ettik.

Şu anda Yerel Envanter Reklamları Türkiye’de beta test sürecinde ve kullanıcıların sadece bir bölümü bu reklamlara maruz kalıyor. Önümüzdeki periyotta artan roll-out ile birlikte mevcutta dijital medya yatırımlarımızdan elde ettiğimiz mağaza gelirine göre %50 artış bekliyoruz.

Teknosa, çok kanallı perakendeciliğin bir gereği olarak online platformları ile mağazalarının iç içe geçtiği pek çok proje sürdürüyor. Yerel Envanter Reklamları Google içerisinde bize bunu sağladığı ve Türkiye’de çok kanallı perakendecilikte öncü duruşumuzu yinelememize imkan tanıdığı için mutluyuz.

Yerel kampanyalar ile gelirinizi artırın: Teknosa, fiziksel mağaza cirosunun %18’ini Local Campaign’den elde etti