1. Bölüm: Araştırma ve Arama

Mayıs 2016

Kullanıcıların ilgisini daha fazla çekmeniz için mobil uygulamanız veya sitenizde yaşadıkları ilk deneyimin gerçekten iyi olması gerekir. Başlamak için engelleri ortadan kaldırın. Gezinme, müşteri desteği ve satın alma süreçleri boyunca alışveriş yapanların ilgisini asla kaybetmeyin.

 

(Mobil Perakende Satış Uygulamaları ve Siteleri: Giriş bölümünün devamı)

1. Mobil sitenizin veya uygulamanızın hızlı yüklendiğinden emin olun.

Mobil cihaz kullanıcılarının beklentileri yüksektir. Çoğu tüketici dışarıdayken alışveriş yapmak için telefonunu kullanır ve yavaş yüklenen uygulama ve sitelere tahammülleri yoktur. Düşük hız nedeniyle kullanıcıların sitenizden veya uygulamanızdan ayrılmasına izin vermeyin. Nelerin iyileştirilebileceğini anlamak için hız testi araçları kullanın ve hem boyutu azaltmak hem de performansı artırmak için en yeni teknolojilerden faydalanın.

2f7ed-phone

2. Kullanıcılardan kaydolmalarını istemeden önce onlara kullanışlı bir hizmet sunun.

Kullanıcılar hemen sonuç veren alışveriş işlemleri (araç kiralama veya yemek siparişi gibi) söz konusu olmadığı sürece, kişisel bilgileri en baştan isteyen uygulamalardan genellikle ayrılırlar. Özellikle marka tanınırlığı düşük (veya değer teklifi net olmayan) uygulamalar, kullanıcılardan deneyimin en başında kaydolmalarını isterken daha büyük bir engelin üstesinden gelmelidir. Yalnızca son derece gerekli olduğunda kullanıcılardan kaydolmalarını isteyin. Bu ilkeyi gerçekleştirmenin yaygın yollarından biri, dönüşüm noktasında konuk olarak ödeme yapma seçeneği sunmaktır.

e4 phone

3. Kullanıcılarınızla aynı dili konuşun.

Bilinmeyen terimler veya ifadeler kullanıcının bilişsel yükünü artırır. Harekete geçirici mesajlar markaya özgü terimlerle tanımlandığında, kullanıcıların kafası karışabilir. Açık iletişim ve işlevsellik, her zaman marka mesajını tanıtmanın üzerinde bir önceliğe sahip olmalıdır.

3b phone

4. Etkin arama dizini ekleme özelliği kullanın.

Arama sonuçlarının faydalı olduğundan emin olun. Belirli görevler için arama özelliğine güvenme sıklığı göz önünde bulundurulduğunda, kullanıcılar bu özelliğin Google kadar iyi çalışmasını beklerler. Otomatik düzeltme, sözcük kökü tanıma, metin tahmini ve kullanıcı metni girerken sunulan öneriler, bazı yardımcı işlevler arasında sayılabilir. Bu araçlar kullanıcı hatalarının olasılığını azaltabilir. Ayrıca arama sürecini hızlandırmaya yardımcı olur ve kullanıcıların, dönüşüme giden yoldan sapmamalarını sağlar.

72a25 phone

5. Tüm ilginin tanıtımlar üzerinde toplanmasına izin vermeyin.

Kullanıcılar, tanımadıkları satıcılardan uygulama indirme konusunda tereddüt ederler. Bir mobil sitede kullanıcıları uygulama indirmeye teşvik eden tanıtımlar, kullanıcıların ilerlemesine ve işlerini tamamlamalarına engel teşkil eder. Mobil sitenizde ilgi çekici bir deneyim sunmak, kullanıcıların uygulamanızı indirmeyi tercih etmeleri ve uygulamanıza ilgi duymaları için en iyi yoldur. Uygulama indirme tanıtımları sunduğunuzda, büyük geçiş reklamlarının aksine kolayca kapatılabilen banner'lar kullanın.

84 phone

2. Bölüm: Ürün Bilgileri ve Değerlendirmeleri ile devam edelim.

Dönüşümleri Artırmak İçin Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin İpuçları