2. Bölüm: Ürün Ayrıntıları ve Değerlendirmeleri

Mayıs 2016

Ürün satın alma kararı veren kullanıcılar için ürün bilgilerini kolayca görme ve anlama kritik öneme sahiptir. Alışveriş yapanları dönüşüm gerçekleştirmeye yönlendiren ürün sayfaları tasarlayın.

 

(1. Bölüm: Araştırma ve Arama'nın devamı)

6. Tüm ürün bilgilerini sağlayın.

Kullanıcılar; satıcıların stok durumu, boyutlar, renk seçenekleri, açıklamalar, fotoğraflar, videolar ve diğer tüm ürün bilgilerini göstermesinden memnuniyet duyar. Uygulamanızı, ürün bilgi özellikleri açıkça görünecek ve kolayca anlaşılacak şekilde tasarlayın.

fe319

7. Kullanıcının yakınlaştırma (zoom) seviyesini kontrol etmesine izin verin.

Kullanıcılar bir resim görüntülerken yakınlaştırma seviyesini kontrol edebilmek isterler. Önceden belirlenmiş bir büyütme seviyesine yakınlaştıran uygulamalar veya mobil siteler canlarını sıkabilir. Bu durum özellikle yakınlaştırılmış görünüm kullanıcıyı ürünün belirli bir bölümüne bakmaya zorladığında veya görüntünün bir kısmını ekranın dışında bıraktığında yaşanır. Kullanıcıların istedikleri gibi yakınlaştırmalarına izin vererek kontrolü onlara verin.

2bffc
01b

8. Kullanıcılara indirimli ürünlerde ne kadar kazanç sağlayacaklarını gösterin.

Promosyonlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için indirimli fiyatı ve orijinal fiyatı karşılaştırmalı olarak gösterdiğinizden emin olun. Kullanıcılara ne kadar kazanç sağlacaklarını gösterin.

5e9b1

9. Ürün sayfalarında mağaza stok durumunu gösterin.

Mağaza stok durumu, ürünlerini fiziksel mağazadan satın veya teslim almak isteyen kullanıcılar için oldukça önemlidir. Kullanıcıların tercih edilen bir mağazayı kolayca seçmelerini sağlayın ve yerel stok durumunu gösterin. Kullanıcıların bölgedeki mağazaların yerine istedikleri mağazayı kolayca seçebilmeleri için kolay bir yol sağlamadan, kullanıcının konumunu varsayılan olarak temel almak sık yapılan bir hatadır. Kullanıcılar başka bir yerde alışveriş yapma ihtiyacı duyabilir.

59a2

10. Gönderim maliyetlerini ve teslimat tarihlerini ürün sayfasında gösterin.

Kullanıcılar, gönderim maliyetleri ve teslimat zamanının mümkün olduğunca net olmasını ve erken bildirilmesini bekler. Kullanıcılar, satın alma işlemi gerçekleştirirken genellikle gönderim maliyetini ürünü alma hızıyla karşılaştırarak değerlendirir. Artık çoğu kullanıcı ücretsiz ve hızlı gönderim bekliyor.

f365

11. Kullanıcı değerlendirmelerinin görüntülenmesini ve filtrelenmesini sağlayın.

Kullanıcı değerlendirmeleri, satın alma kararlarını etkileyen önemli bir bileşendir. Çok sayıda değerlendirme, satın almayı düşünen kullanıcılara güven verir. Puan dağılımını birleştirin ve kullanıcıların bir ürün hakkında gerçek bilgiler alabilmesi için değerlendirmeleri sıralayıp filtrelemesini sağlayın. Ortak noktalar olup olmadığını görebilmeleri için en yeni, en olumlu ve en olumsuz değerlendirmelere göz atmalarını sağlayın. Ürünü satın alan kullanıcıların yaptığı doğrulanmış değerlendirmeler de kullanıcıları memnun eder.

70e

12. Tüketiciler tarafından oluşturulan içeriği öne çıkarın.

Fotoğraflar, soru-cevaplar veya birleştirilmiş veriler (örneğin giysi bedenleri hakkında birleştirilmiş geri bildirim) gibi kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler, kullanıcıların ürün sayfasında bulunmayabilen detaylar hakkındaki sorularına cevap bulmalarına yardımcı olur. Satın almayı düşünen kullanıcılar için bu bilgiler bir mağaza içi satış temsilcisiyle konuşmak kadar, hatta bazen bundan daha iyidir.

 

52a57

13. Doğru anlarda ilgili ürünler gösterin.

Kullanıcılar bir ürünü yenilemeyi veya yardımcı ürün satın almayı düşündüğünde ürün sayfalarında, alışveriş sepetinde veya ödeme sayfasından önce ilgili ürün önerileri görmekten hoşlanır.

486e

3. Bölüm: Alışverişi Tamamlama ve Ödemeler ile devam edelim.

Dönüşümleri Artırmak İçin Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin İpuçları