2016'nın En İyi Uygulama Tahminleri: tvOS ve Google Now on Tap ile birlikte Uygulamalar Web'i Tüketiyor

İndir
Sameer Singh / Aralık 2015

App Annie analistleri tvOS ve Google Now on Tap'in gelecek yıl uygulama ekosistemini şekillendirmede anahtar bir rol oynayacağını tahmin ediyor. Buna ek olarak Giyilebilir Teknolojiler, e-Spor, Mesajlaşma ve Verimlilik Uygulamaları gibi çeşitli alanlarda önemli gelişmeler bekleniyor.

Uygulama ekosistemi bütününde inovasyonların sürekli değişen temposuyla, 2015 hem beklenen hem de öngörülemeyen gelişmeleri beraberinde getirdi:

 • Platform seviyesinde istikrar. Önceki yıllarda, temel iki platform olan iOS ve Google Play’in indirme ve gelir paylaşımında keskin hareketliliklerine tanık olduk. Fakat 2015, çeyrek yıllık değişimlerin dengelenmesiyle, Google Play’i indirmede, iOS’u ise gelir kazanımında lider yapan bir konsolidasyon yılı oldu.
 • Uygulamalardan gelir kazanımı nihayet gerçekleşti. Uygulama içi görsel satış halen başı çekerken, üyelik geliri kendini gösterdi ve gelecekteki potansiyel büyümesinin de sinyallerini verdi. HBO NOW gibi video akışı uygulamalarının lansmanı, müzik akışının devam eden büyümesi, Tinder’in yeni Premium üyelik hizmeti olan Tinder Plus gibi arkadaşlık uygulamalarına olan talep, bu trendi geliştirdi. Son olarak, iOS 9’daki Safari reklam engelleme eklentisine olan destek, Mobil İnternet (iOS 9’larda) aracılığıyla gelir yaratmayı zorlaştırıyor ve yayıncıların uygulama içi reklamlar da dahil olmak üzere daha çok uygulama ekosistemine yönelmesi bekleniyor.
 • Yeni cihaz form faktörleri ve platformları, geliştiriciler ve yayıncılar için rekabeti artırıyor. 2015, platform sahiplerinin, mobilin ötesine geçerek, özellikle giyilebilen teknolojiler ve TV gibi yeni kategorilerde gösterdikleri inovasyonlara tanık oldu. Yazılımcıların kaynakları hali hazırda mobile yönelirken, 2016’da bu alandaki rekabetin daha da artacağını tahmin ediyoruz. Platformların benimsenme oranlarını yavaşlatacak olan platform önceliklerinin rekabete etkisi düşünüldüğünde, bu alan, 2016 yılında sektör analiz takımımızın düzenli olarak ölçümleme yapacağı ana alanlardan biri olacak.
 • Uygulamalar Web’i tüketiyor. Uygulamalar giderek daha çok zaman geçirdiğimiz ve para harcadığımız yerler haline geliyor. Uygulamalar, daha iyi bir kullanıcı deneyimi, rekabetin ve hayatımızın neredeyse her alanına yeni pazar modelleri sunan kritik bir mekanizma haline gelmiştir. Mobil İnternet, henüz yeni bir uygulama geliştirmemiş yayıncılar veya geliştirdikleri uygulamayı henüz indirmemiş müşterilere ulaşmaya çalışan uygulama yayıncıları için önemli rol oynamış olsa da, gerçek, İnternet ile karşılaştırıldığında uygulamaların daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğudur.

Uygulamaların Web’i tükettiğini gösteren birçok örnek var. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki perakendecilerden, uygulamadaki sepet başına harcama değerinin İnternet'teki sepet başına harcama değerinden daha fazla olduğunu duyuyoruz. Yayıncı kullanıcısını hedefleyen e-postalar, eylem çağrısını İnternet sitesine yönlendirmekten daha çok uygulamayı açıyor. Derin linkleme, daha çok görülüyor ve uygulamalar arası etkileşimi ve İnternet aramasında uygulamaların görünür olmasını sağlıyor. Apple Watch ve Apple TV gibi yeni araç platformlarının tarayıcıları yok ve mobilde olduğu gibi, yayıncılar uygulama içine tarayıcı yerleştiremiyorlar. Uygulama akışı gibi daha yeni teknolojiler, uygulamaları daha erişilebilir yapıyor, sadece bu durumda bulutta sanal bir alan bulunduruluyor.

Uygulaması olan her firma artık bir yayıncı ve uygulamalar; içerik, eğlence, fayda, verimlilik, ticaret, ulaşım vb. sağlayan yeni bir standart. 2016, gelişmeler ve lansmanlar açısından heyecan verici bambaşka bir yıl olacak. Analistlerimiz 2016’da göreceğimiz ilk 10 uygulama trendini tahmin etti:

 • Google Now on Tap: Derin linkleme ve bağlamsal keşif uygulama aramayı kolaylaştırıyor
 • eSports: Oyun yayıncıları için yeni bir gelir akışı olması bekleniyor
 • Mesajlaşma: Kültürel faktörler, Doğu ile Batı arasındaki mesajlaşma farklılığını sürdürecek
 • Online'dan Offline'a (O2O) Servisleri: Asya, zorlu birim ekonomileri yüzünden konsolidasyon dalgası için hazırlandı
 • Üretkenlik Uygulamaları: Yeni data girişi metotları uygulama inovasyonunu tetikliyor
 • Finansal Servisler: Perakende bankacılık, kan kaybetmekle karşı karşıya
 • tvOS: Akıllı telefonları güçlü bir ikinci ekran cihazı haline getirmesi bekleniyor
 • YouTube Red: Bağımsız, uzun metrajlı içerik için katalizör
 • Giyilebilirler: Özel-dikey ve işletme kullanımları için saatler
 • Artırılmış ve Sanal Gerçeklik (AR/VR): Büyük içerik oyuncuları sayesinde benimsenmeye başlasa da, 2016’da daha fazlası olacak
Kalabalıkta Ön Plana Çıkma: Google’ın Media Lab'i Uygulamanızın Fark Edilmesini ve İndirilmesini Sağlayacak Araçları ve Taktikleri Paylaşıyor