6. Bölüm: Kullanılabilirlik ve Anlaşılırlık

Temmuz 2016

Spesifik ve uygulama genelinde tasarım kararları, iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için son derece önemli olabilir. Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak bir uygulama tasarlamak için bu ilkelerden yararlanın.

 

(5. Bölüm: Form Girişi'nin devamı)

21. Kullanıcılarınızla aynı dili konuşun.

Bilinmeyen terim veya ifadeler, kullanıcınızın bilişsel yükünü artırabilir. Harekete geçirici mesajlar, markaya özel terimlerle bir arada kullanıldığında kullanıcıların kafası karışabilir. Açık iletişim ve işlevsellik, daima marka mesajından önce gelmelidir.

img1

22. Görsel bilgileri netleştirmek için metin etiketleri ve görsel anahtarlar kullanın.

Tüm görsellerin tutarlı ve düzgün yorumlanması için metin etiketlerine ihtiyaç vardır. Yaptığımız araştırma; menü, alışveriş sepeti, hesap veya mağaza bulma aracı için kullanılan simgelerin yanı sıra filtreleme ya da sıralama gibi işlemleri gösteren simgelerin evrensel olmadığını ve uygulamalar genelinde yeterince anlaşılmadığını gösteriyor. Etiket verilen simgelerin kullanılma olasılığı çok daha yüksek. Aynı zamanda anahtarsız görsel kategoriler sunan uygulamalarda, kullanıcılar bu kategorilerin neyi temsil ettiğini tahmin etmek zorunda kalıyor. Kafa karışıklığını azaltmak ve kullanıcıların işlemlerine devam etmelerine yardımcı olmak için anahtar eklemeyi unutmayın.

img2

23. Önemli işlemlerden sonra görsel geri bildirimle yanıt verin.

Kullanıcılar alışveriş sepetine bir öğe eklediğinde veya sipariş gönderdiğinde geri bildirim sağlanmaması, işlemin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini sorgulamalarına neden olabilir. Görsel animasyon veya başka bir görsel türü sunan uygulamalar, bu sorgulama aşamasını ortadan kaldırır.

img3
img5

24. Kullanıcıya yakınlaştırma düzeyini kontrol etme imkanı sağlayın.

Kullanıcılar bir resim görüntülerken yakınlaştırma düzeyini kontrol edebilmek ister. Resimleri önceden belirlenmiş bir büyütme düzeyinde gösteren uygulamalar onlarda memnuniyetsizlik yaratabilir. Özellikle, yakınlaştırılmış görünüm kullanıcıyı öğenin belirli bir kısmına bakmaya zorladığında veya resmin bir bölümünü ekran dışında bıraktığında bunu gözlemleriz. İstedikleri gibi yakınlaştırmalarını sağlayarak kontrolü kullanıcılara bırakın.

img6
img7

25. Bağlama uygun izinler isteyin.

Kullanıcılar uygulamanın düzgün çalışması için gerekli olan izinleri reddettiklerinde mevcut işlemde takılıp kalabilirler. Uygulamalar bunu azaltmak için bağlama uygun izinler istemeli ve erişimin sağlayacağı değeri kullanıcıya belirtmelidir. Alakalı bir işlem sırasında sorulması halinde kullanıcıların izin verme olasılıkları daha yüksektir.

img8
img9
5. Bölümü: Form Girişi