Hundredrooms, mobil kullanıcı deneyimini geliştirerek dönüşüm oranını %78 artırıyor

Mayıs 2018

Hundredrooms, tüketicilerin tatil planlarında kolaylık sağlayan, kiralık tatil mekanı arama hizmeti sunan bir karşılaştırma sitesi. Site, kullanıcıların en uygun fiyatla rezervasyon yapabilmesi için çeşitli platformlardaki mülkler ve fiyatların karşılaştırmasını tek bir aramada sunuyor. Kullanıcılar mobil cihazları gitgide daha fazla tercih ettiğinden Hundredrooms, sitede kullanıcıların arama, karşılaştırma ve iş ortaklarının sitesi üzerinden rezervasyon işlemlerini daha kolay yapabilmesini istedi.

Hundredrooms hakkında

2014'te kurulan, kiralık tatil mekanı arama hizmeti sunan karşılaştırma sitesi

Genel merkez: Palma de Mallorca, İspanya

www.hundredrooms.com

Hedefler

Mobil dönüşüm hunisinin ilk adımında dönüşüm oranını artırma (site içi aramalar)

Ürün sayfalarında dönüşüm oranını en üst düzeye çıkarma (satış)

Yaklaşım

Mobil kullanıcı deneyimi değerlendirildi

Sitede yapılacak iyileştirmeler belirlendi

A/B testleri yapıldı

Sonuçlar

Sitenin arama özelliğinin kullanımı %30 arttı

Sonuç sayfasından elde edilen dönüşüm oranı %52 arttı

Ürün sayfasından elde edilen dönüşüm oranı %10 arttı

Genel dönüşüm oranı (ziyaretten satışa) %78 arttı

Hundredrooms, mobil kullanıcılara sunulan mevcut deneyimi değerlendirmek ve dönüşüm yolunu optimize edip performansı artırmak için yapabilecekleri iyileştirmeleri belirlemek amacıyla Google ile iş birliği kurdu. Özellikle mobil dönüşüm hunisinin ilk adımında dönüşüm oranını artırmayı (site içi aramalar) ve ürün sayfalarında dönüşüm oranını en üst düzeye çıkarmayı (satış) hedeflediler. Varsayımlar geliştirip tasarımlar oluşturduktan sonra, değişikliklerin etkisini ölçmek için A/B testleri yaptılar.

"Birincil olarak dönüşüm oranına odaklandık. Akıllı, otomatik, ölçeklenebilir ve ölçülebilir optimizasyon stratejisi için tüm dönüşüm hunisi verilerinden yararlanıyoruz."

– Pol Fisas Marie, Ürün Müdürü

Arama sayısında artış

Hundredrooms, açılış sayfasından arama yapan kullanıcı sayısını artırmak istedi. Değer teklifini daha görünür hâle getirip arama çubuğuna odaklandıklarında, daha fazla kullanıcının arama yapacağını ve ziyaretten aramaya geçiş temel performans göstergesinde artış görüleceğini varsaydılar.

A/B testi sonucunda, ziyaretten aramaya geçişte %30 daha fazla dönüşüm elde ettikleri görüldü.

Hundredrooms Top image final

Daha iyi karşılaştırma

Hundredrooms'un sunduğu temel değer teklifi, kullanıcıların çeşitli platformlardaki mülkler ile fiyatları karşılaştırmasını ve en uygun fiyata ulaşmasını sağlamak. Hundredrooms, arama yapan kullanıcıların, karşılaştırma özelliğinden daha kolay yararlanmasını istedi. Ürün kartı boyutunun, tek ekranda birden fazla kart gösterilecek şekilde uyarlanması ve bilgi hiyerarşisinin kullanıcıya önce ilgilenebileceği bilgileri sunması sayesinde, karşılaştırma ve dönüşümün kolaylaşacağını varsaydılar.

Hundredrooms middle image final

A/B testi sonucunda, satışla sonuçlanan dönüşüm sayısında %52 artış görüldü.

Özel ürün sayfası

Hundredrooms, daha fazla bilgi için tıklayan kullanıcılara ürün ayrıntılarını gösterirken yer paylaşımından yararlanıyordu. Özel ürün sayfaları ekleyerek, karşılaştırma özelliğini daha da geliştirip satışla sonuçlanan dönüşüm oranını artıracaklarını varsaydılar.

Hundredrooms bottom image final

Bu A/B testinin sonucunda, satışla sonuçlanan dönüşüm oranında %10 artış görüldü.

Sonuçlar

Site araması, sonuç ve ürün sayfası değişikliklerini test edip uyguladıklarında, sitenin yeni sürümünde genel mobil dönüşüm oranı (satış) %78 arttı. Alınan sonuçlar, şirketin pazarlama stratejisine yön vermeye devam edecek. Ürün Müdürü Pol Fisas, "Birincil olarak dönüşüm oranına odaklandık. Akıllı, otomatik, ölçeklenebilir ve ölçülebilir optimizasyon stratejisi için tüm dönüşüm hunisi verilerinden yararlanıyoruz," diyor.

Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?