SNS Bank Google Analytics ve A/B testini kullanarak ürün sayfası dönüşüm oranlarını %15 artırıyor

İndir
Nisan 2016

SNS Bank sitenin test edilecek bölümlerini belirlemek ve çeşitli dönüşüm optimizasyonu çalışmalarının etkinliğini değerlendirmek üzere bir skor kartı hazırlamak için Google'la birlikte çalıştı.

HEDEFLER

Dönüşüm oranlarını iyileştirme

Kuruluş genelinde dönüşüm optimize etme çalışmalarını artırma

YAKLAŞIM

Google Analytics ve test yazılımı kullanıldı

Sitenin farklı bölümlerinde A/B testleri çalıştırıldı

Birden çok ürün grubunda testler gerçekleştirildi

SONUÇLAR

Dönüşüm kılavuzu oluşturuldu

Tüm ürün sayfalarında dönüşüm oranı ortalama %15 arttı

SNS Bank web sitesinin farklı bölümlerindeki dönüşüm oranlarını iyileştirmek istiyordu. Ekip, dönüşümler üzerinde en büyük etkiye sahip olan unsurları belirlemek amacıyla, Google Analytics'ten ayrıntılı bilgiler aldı ve SNS Bank'in kendi test yazılımını kullandı. Elde ettiği bilgileri de gelecekteki test ve geliştirme süreçlerini öncelikli hale getirmek için kullandı. Tüm kuruluş genelinde çevrimiçi dönüşümleri artırmaya yönelik paylaşılan bir odak noktası oluşturmak önemli bir konuydu, bu nedenle SNS Bank'in silolarda çalışmak yerine birden çok ürün grubunda testler gerçekleştirmesi gerekiyordu.


"Yolculuğun konuyla bağlantılı olan kısmında, verileri ve müşterilerimize ulaşmanın yeni yöntemlerini bir araya getirmenin giderek daha önemli olduğu bir noktaya ulaşıyoruz. Google rekabette ön sırada yer alabilmemiz için bu bilgi ve araçları edinmemiz konusunda bize destek sağlıyor."

-Jelle Plijnaar, Web Analisti, SNS Bank


SNS Bank sitenin test edilecek bölümlerini belirlemek ve çeşitli dönüşüm optimizasyonu çalışmalarının etkinliğini değerlendirmek üzere bir skor kartı hazırlamak için Google'la birlikte çalıştı. Mobil cihaz kullanımındaki hızlı artışla birlikte, SNS Bank mobilin trafik ve dönüşümler üzerindeki etkisini açıkça gösteren bir görünüm oluşturmanın kritik öneme sahip olduğunu biliyordu. Google bu nedenle ekibe, özellikle dönüşüm oranının masaüstü trafikten farklı olduğu durumlarda mobil trafiği ölçmenin gerçek değerini gösterdi. Mobil trafiğin değerini güvenle değerlendirmek, Google AdWords'le mobil cihazlardaki daha fazla kullanıcıya ulaşmaya yönelik daha fazla fırsat oluşturdu.

SNS Bank dönüşümler üzerinde mümkün olan en büyük etkiyi oluşturmak için test sonuçlarını ve yeni bilgileri paylaşmanın önemini biliyordu. “Tüm testler tamamlandıktan sonra değerlendirildi, ancak çoğu kişi bu testlerden edinilen bilgilerden haberdar değildi,” diye açıklıyor Web Analisti Jelle Plijnaar. “Bu nedenle bir dönüşüm kılavuzu oluşturduk. Artık herkes, metin yazarken veya web sitesinin yeni bölümlerini tasarlarken gelecekte edinilen bilgilerden yararlanabilir.

Bu adımlar şimdiden büyük bir fark yarattı. Jelle “Tüm ürün sayfalarımızda dönüşüm oranlarında ortalama %15 artış görüyoruz” diye açıklıyor. “Şimdi müşteri yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve müşterilerin sonraki adımlarını tahmin edebilmek üzere çevrimiçi ve çevrimdışı verileri birleştirerek ilerlememizi daha fazla hızlandırıp hızlandıramayacağımızı görmek için Google'la birlikte çalışıyoruz.”

MyVery uygulamasını tanıtmak için Evrensel Uygulama Kampanyaları'nı kullanan Shop Direct, hacmi artırırken yükleme başına maliyeti düşürdü.