Think with Innovators: Ben Phillips, Global Mobil Teknolojiler Müdürü, MediaCom

Eylül 2016

"Think with Innovators" serisi, dijital pazarlamadaki liderlerden bazılarıyla yapılan röportajlardan oluşmaktadır. Bugün, MediaCom'da Global Mobil Teknolojiler Müdürü olarak çalışan Ben Phillips ile konuşuyoruz. Phillips'in görevi, mobil cihazlar aracılığıyla tüketicilerle bağlantı kurmanın yeni yöntemlerini arayan küresel markalarla çalışmak.

Think with Innovators: Ben Phillips, Global Head of Mobile, MediaCom | YouTube Advertisers

Mobil teknolojiler alanında çalıştığı on üç yıl boyunca, Ben Phillips temel teknolojinin algılarımızın ötesinde bir değişikliğe uğradığını izledi. "Çok hızlı bir şekilde geliştik. Mobil teknoloji ise muhtemelen başka bir kanalda görülmediği kadar daha fazla gelişti," diyor Phillips, kısa mesajların bir yenilik olduğu ve telefonların tek bir şarjla tüm hafta boyunca kullanılabildiği bir zamanda başlayan kariyerine göz gezdirirken. "Programlama konusunda kısa mesaj kampanyalarından günümüzün çok daha gelişmiş teknolojilerine kadar her şeyi gördüm. Görevim büyük global markalarla çalışarak mobil stratejilere yönelik en iyi çözümleri oluşturmak ve herkesin bunlardan yararlanmasına katkıda bulunmak."

Ben'e göre, mobil teknolojilerin sağladığı büyük avantaj, pazarlamacılara tüketicilerin hayatları ve rutinleriyle ilgili sunduğu bilgilerdir. "İlham almak için genellikle cihazınıza göz atabiliyorsunuz. Gidecek bir yer veya satın alacak bir şey arayabilirsiniz. Belirli bir ürüne bakarken farklı tekliflerle karşılaştırmak için cihazınızı bir mağazada dahi kullanabilirsiniz," diyor Phillips, her yerde mümkün hale gelen bilgiye erişimin davranışımızı nasıl temelden değiştirdiğine değinirken. "Mobil teknolojiler önümüze daha iyi bilgiler, daha iyi veriler ve daha iyi tüketiciler getiriyor."


"Mobil pazarları her zaman tüketiciler belirler. Desteklemiyorsanız veya anlamıyorsanız, çok ama çok hızlı bir şekilde geride kalacağınız çok hızlı bir tüketici hareketi söz konusu."

-Ben Phillips, Global Mobil Teknolojiler Müdürü, MediaCom


Mobil teknolojileri yenilik için böylesine verimli bir zemin haline getiren de çok fazla veri ve bilgilerin olmasıdır. Otomotiv müşterilerinden biriyle yaptıkları son kampanyalardan birinde, MediaCom, gün içinde kitlelerinin davranışındaki farklı karakteristikleri daha iyi anlayabilmek için yakın çevre ve coğrafi verileri kullandı."Tüketicinin güne nasıl başladığını, işlerine gidip gelirken neler yaptığını incelediklerini" belirten Ben, "Bunun sonucunda, onları farklı bölgelerde nasıl hedefleyebileceğimizi öğrendik," diyor. Mobil teknolojilerin zengin bir sinyal kümesi ürettiğinden programatiğe oldukça elverişli olduğunu belirten Ben, bunun, pazarlamacıların müşterileri "derinden" hedefleyerek "en iyi içeriği en iyi zamanda sunmasını" sağladığını söylüyor.

Günlerini üzerinde kafa yorarak geçirdiği teknolojiler ileri teknoloji olsa da, Ben yenilik için her yerde potansiyel görüyor. "İnovasyonun, yeni veya eski teknolojiyi normların dışında bir şekilde kullanmak olduğunu düşünüyorum" diyor Ben ve devam ediyor: "Dolayısıyla, gerçek bir yenilikçi sahip olduğu araçları farklı bir şekilde kullanmayı düşünen kişidir." Sonuç olarak, Ben, inovasyonun yalnızca bir umut veya olması hoş olan bir şey olmadığını, hızla gelişen dünyada başarılı olmak için asıl gerekli şeylerden biri olduğunu vurguluyor. "Bando vagonunu görürsen artık çok geç kalmışsın diye bir söz var. Bunun, mobil teknolojiler için doğru olduğunu düşünüyorum" diyor Ben.

Ben, teknolojinin bu alanda ne kadar hızlı geliştiğini çok iyi bilen biri olarak en son trendlerin önünde olmanın çok önemli olduğunu düşünüyor. "Mobil teknolojiler çok çevik olduğundan siz de çok uyanık olmalısınız. Çünkü tüketiciler, henüz dikkate bile almadığımız ürünler için kullanım alanları bulacaktır." Bu bakımdan, Ben yardımı evinde buluyor. On üç yaşındaki kızı ona ilk nesil mobil kullanıcıların teknolojiyi nasıl kullandığı ve bu teknolojiye nasıl uyum sağladığı konusunda yararlı bilgiler veriyor. "Bu harika bir odak grubu," diyor Ben. "Çünkü mobil pazarları her zaman tüketiciler belirler. Desteklemiyorsanız veya anlamıyorsanız, çok ama çok hızlı bir şekilde geride kalacağınız çok hızlı bir tüketici hareketi söz konusu."

Think with Innovators: Kağan Yıldızalp, Starcom MediaVest Group Yönetici Direktör