Domino’s Pizza, Universal App kampanyasıyla uygulama indirme maliyetini %75 azalttı

Ocak 2019

1960 yılında ABD’de kurulan Domino’s Pizza, bugün dünyada 85 ülkede toplam 14 binden fazla restoran işletiyor. Türkiye’de 22 yıldır faaliyetlerini sürdüren Domino’s Pizza, 68 ilde 521 şubesiyle ülkenin pizza endüstrisine öncülük ediyor. Uygulama indirmesini artırmak ve maliyetini azaltmak isteyen Domino’s Pizza, Universal App kampanyasını kullanmaya karar verdi.

Domino’s Pizza hakkında

1960 yılında kuruldu

Merkez ofisi ABD Michigan eyaletinde

Türkiye’de 521 şubesi bulunuyor

SEM hakkında

2006 yılında kuruldu

Performance ve Brand Marketing, SEO, Data Intelligence ve Web Analytics alanlarında hizmet veriyor

Hedefler

Uygulama indirme rakamını ve reklam harcamalarından elde edilen geliri artırmak

Uygulama indirme maliyetini azaltmak

Yaklaşım

Makine öğreniminden ve Universal App kampanyalarından yararlanıldı

Sonuçlar

Uygulama indirme rakamında 4.8 kat artış

Uygulama indirme maliyetinde %75 düşüş

Reklam harcamalarından elde edilen gelirde 5 kat artış

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızlı servis pazarının gelişmesindeki baş aktörler arasında yer alan Domino’s Pizza, evlere servis pizza ile özdeşleşmiş durumda. Markanın Türkiye’deki evlere servis cirosunun yüzde 48’ini dijital kanallardan alınan siparişler oluşturuyor. İnovasyon ve teknoloji yatırımlarına önem veren Domino’s Pizza, Türkiye’de 2018 yılının ilk yarısında %16’lık bir satış artışı etti. Marka, yaptığı işi sadece “bir mutfak ve dükkan” ile sınırlı tutmuyor, lezzetinin yanı sıra hayata geçirdiği teknolojik uygulamalarla da öne çıkıyor.

Domino’s Pizza, uygulama indirme rakamı ve erişimi ile birlikte uygulamalara yeni üye kazandırarak sadık müşteri sayısını artırmak istedi. Bununla beraber indirme başına maliyeti azaltarak Universal App kampanyalarını (UAC) kullanarak reklam harcamalarından elde ettiği geliri (ROAS) yükseltmeyi hedefledi. Bu doğrultuda performans ajansı SEM ile birlikte, UAC reklam modeli ve makine öğrenimi teknolojisinin benimsendiği bir kampanya oluşturdu.

Markanın, halihazırda bulunan yemek uygulamalarından sipariş veren kullanıcıları Domino’s Pizza uygulamasına çekmesi gerekiyordu. Bunun için sadece uygulamaya özel güçlü bir kampanya kurgulamasına ihtiyacı vardı. Domino’s Pizza, Universal App kampanyasının farklı reklam öğelerini kullanma özelliği sayesinde statik görseller yerine kullanıcıların gittikçe kısalan ilgi süresini UAC video reklamlarını kullanarak yakalamayı başardı. Makine öğrenimi ile birlikte de birebir ilgili hedef kitleye ulaştı.


“Alışılagelmiş statik görseller yerine video öğelerini de eklediğimiz UAC kampanyasıyla uygulama indirme maliyetlerini %75 oranında aşağıya çekmeyi başardık. Bundan sonraki süreçte bu kampanyanın çıktılarından oldukça faydalanacağız.”

- Alican Ertem, Digital Kanallar Grup Müdürü, Domino’s Pizza Türkiye


Kampanya süresince kullanıcılara, kolay sipariş ve uygulamaya özel kampanyalar gibi fırsatlardan yararlanabileceği mesajı verildi. Domino’s Pizza Türkiye Dijital Kanallar Grup Müdürü Alican Ertem konuyla ilgili şöyle diyor; “Teknolojiyi önceliklendiren bir şirket olduğumuz için uygulama kampanyaları dijital pazarlama stratejimizin en önemli kalemi haline geldi. Özellikle, mobil kullanımının gitgide büyüdüğü bu dijital evrende, müşteri ve satış portföyümüzü mobil kanallarda büyütmek, Domino’s Pizza Türkiye önceliklerinin ve dijital stratejimizin en üst sıralarında yer alıyor.” Universal App kampanyasının makine öğrenimi teknolojisi sayesinde Domino’s Pizza’nın uygulama indirme maliyeti %75 azalırken, uygulama indirme rakamı 4.8 kat arttı. Ayrıca reklam harcamalarından elde edilen gelir 5 kat artış gösterdi.

”Domino’s Pizza uygulama indirme sayısını artırma ve reklam yatırımından en yüksek getiriyi elde etme stratejisiyle kurguladığımız Universal App Kampanyasını video reklamlarıyla optimize ederek ve makine öğrenimi teknolojisiyle doğru hedef kitleye ulaşarak bu fark yaratan sonuçları elde ettik. Hem güçlü bir ekip çalışması, hem de sağlıklı bir işbirliğiyle aynı başarıyı gelecekteki kampanyalarımızda da yakalamayı hedefliyoruz.”

-Aykut Sonat Yüce, Account Manager, SEM

Multinet Up, Makine Öğrenimi kampanya ve teklif strateji kurgusuyla başvuru hacmini %130 artırdı