Verileri ve Kullanıcıları Nesnelerin İnterneti'ne Bağlama

Temmuz 2015

Mobil platform, kişilerin yaşam biçimlerinde ne gibi değişikliklere yol açtı? Bir kişinin gün içinde düzinelerce kez telefonunu eline almasıyla markalar, tüketicilerin gerçekte ne yapmakta olduğunu görme fırsatına sahip oldukları anlar yakalayabiliyor ve pazarlamacılara yanıt verecekleri sinyaller sağlanıyor. Fjord Accenture Interactive'de Müşteri Hizmetleri Yöneticisi olan Mark Curtis, bu ortamda başarıyı yakalayabilmek için markaların; veriler, "Nesnelerin İnterneti" ve "Yaşam Hizmetleri"nin birbirine bağlanması konusunda bilmeleri gerekenleri ele alıyor.

Günümüzde her işletme, verilerinin ne kadar önemli olduğunun bir dereceye kadar farkında. Peki kuruluşları bundan en iyi şekilde yararlanmaktan alıkoyan nedir? Önemli olan, kendine güvenerek odaklanabilmek ve neleri bilmeyi tercih ettikleri konusunda kararlar vermektir. Aksi halde bu süreç karmaşık bir hal alır ve kimse nereden başlayacağını bilemez.

Genel itibarıyla, "Nesnelerin İnterneti" fırsatının kapsamını gerçekten anlayan markaların oranı muhtemelen %10'dan daha azdır. Eğri oturup doğru konuşmakta fayda var; şu anda her şeyin çok başındayız ve çok az kişi bu vizyonu gerçekten anlamış durumda. Masaüstü web'e ve sonra da mobil platforma benzer şekilde, Nesnelerin İnterneti'nin tam etkileri zaman içinde ortaya çıkacak. Yapılan denemelerin getireceği kazanç, uzun soluklu rekabet avantajı ve bilgi birikimi olacaktır.

Önümüzdeki beş yıl içinde "Yaşam Hizmetleri", dijital pazarlamada diğer kanallara duyulan ilgiyi üzerinde toplayacak. Yaşam Hizmetleri, markaların, tüketicilerin değişen ihtiyaçlarını ve koşullarını tahmin edip buna göre reaksiyon göstererek hayata geçirdikleri hizmetler oluşturmak için Nesnelerin İnterneti'nden ve güçlü veri analizlerinden yararlanma biçimidir. Bir başka deyişle, nerede ve ne yapıyor olurlarsa olsunlar her birey için gerçek zamanlı bir şekilde değişen, kişiselleştirilmiş markalı hizmetlerdir. Ancak Yaşam Hizmetleri'nin üzerinden pazarlama yapmak çok zor olacaktır; pazarlama, hizmet sunumuna yaklaşacaktır.

İşletmenizin gelişim göstermesini istiyorsanız, sizin ve ekiplerinizin yapması gereken şey şu: Gerçek anlamda sevdiğiniz ve sık sık iletişimde bulunduğunuz kaç marka olduğunu hesaplayın (kendi markanızı katmadan tabii). Bu markaların geçtiğimiz on yıl içinde ne kadar değişim gösterdiğini değerlendirin, sonra da bu nadir alanda yer bulmak için Nesnelerin İnterneti ve Yaşam Hizmetleri çerçevesinde bir strateji tasarlayın.

Fjord'un buradan ulaşabileceğiniz yeni raporundan, Yaşam Hizmetleri hakkında daha fazlasını keşfedin.

YouTube'un On Yılı, Marka Başarısını Artıracak On Bilgi