CEPTETEB 360 derece dijital pazarlama stratejisiyle hedeflerini 3’e katladı.

Cem Türkeli, Cihan Balkan, Meriç Yiğiter / Mayıs 2016

Türk Ekonomi Bankası (TEB) yeni nesil bankacılık platformu CEPTETEB’i 2015 yılının başında tanıttı. Zorunda kalmadıkça şubeye gitmekten kaçınan, bankacılık işlemlerini dijitalden gerçekleştirmek isteyen kullanıcıları hedefleyen CEPTETEB, bu kitleye en etkili şekilde ulaşmak için Google çözümlerini kullandı. Yeni doğan bu marka, bir çok farklı Google çözümünün birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılmasıyla çok kısa sürede kullanıcıların kafasında yer etti.

HEDEFLER

Mümkün olan en kısa sürede geniş kitlelerde marka bilinirliğini yaratma

Yeni edinilen müşterilerin marka ve hizmetlerle olan etkileşimlerini artırma

İlk 1 yıl sonunda 90bin müşteri ve 1,1 milyar TL mevduat hacmine ulaşmak

YAKLAŞIM

Bir çok hedefleme çözümü birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılarak en doğru hedef kitleye ulaşıldı.

Kampanyanın başından itibaren Yeniden Pazarlama kampanyaları kullanılarak kullanıcı etkileşimi maksimize edildi.

SONUÇLAR

Lansmanın başında yıl sonu için belirlenmiş 90 bin müşteri hedefine ilk 4 ay içinde ulaşıldı.

İlk bir yıl sonunda 250 bin müşteri ve 3 milyar TL mevduat ile hedeflerin çok üzerine çıkıldı.

Kullanıcıların yeni karşılaşacakları bir marka ve deneyim olması nedeniyle ilk günlerdeki bilinirlik CEPTETEB ekibi için çok önemliydi. Kampanyanın ilk gününde Youtube Masthead sayesinde 20 milyondan fazla erişimle çok geniş bir kitleye ulaşıldı. Sonrasında, Google Görüntülü Reklam Ağında bir çok farklı reklam formatıyla hem bilinirlik çalışmalarına devam edildi hem de mevcut müşteri etkileşiminin artırılması sağlandı. CEPTETEB ürünleriyle daha önce etkileşime geçmiş kullanıcılar farklı segmentlerde gruplanarak Yeniden Pazarlama kampanyalarında kullanıldı. Bunların yanında, performansa yönelik kampanyaların olmazsa olmaz öğesi Arama Ağı kampanyaları da çok kapsamlı şekilde kullanılarak ciddi sayıda yeni müşteri kazanımı sağlandı.

Tamamen dijital olan bir ürünün dijital dünyaya özel içerik üretmemesi beklenemezdi. CEPTETEB ekibi, Youtube Trueview kampanyalarında kullanılmak üzere 10-12 saniyelik videolar hazırladı. Geniş bilinirlik çalışmaları sayesinde ulaşılan farklı segmentlere, o segmentlere yönelik özelleştirilmiş içerikler gösterilerek kullanıcı etkileşimi maksimize edildi ve %32’lik izlenme oranı elde edildi. Her senaryoda, videoların izlenmesindeki en kritik öğe olan ilk 5 saniyenin önemi düşünülerek düzenlemeler yapıldı. Tüm bu dijital strateji, lansmanın kısa sürede tüm hedeflerine ulaşmasını sağladı.

Ana amacı ne olursa olsun, marka bilinirliği ya da yeni müşteri edinimi, sürekli optimizasyon yapılması herhangi bir kampanyanın başarısındaki en önemli öğelerden birini oluşturuyor. Lansmanın ilk gününden itibaren, performansı iyileştirmeye yönelik alınabilecek aksiyonlar Google, CEPTETEB ve adXclusive takımlarının ortak çalışmaları sonucunda belirlendi ve uygulandı. Takip ve optimizasyon stratejisi ile pazarlama aktiviteleri en etkili şekilde kurgulanırken CEPTETEB’in web sayfa dizaynları da kullanıcı dostu hale getirildi.

Sonuç olarak, CEPTETEB markası lansmanın başında yıl sonu için belirlenmiş 90 bin müşteri hedefini ilk 5 ay içinde 106 bin müşteriye ulaşarak başarılı bir şekilde yerine getirmiş oldu. İlk bir yıl sonunda elde ettiği 250 bin müşteri ile benzersiz bir başarıya imza attı.

En yakın rakibinden 3 kat daha fazla payla en fazla müşteri getiren Google kanalının bu başarıya katkısı oldukça kritik oldu. Ek olarak CEPTETEB-Google ekiplerinin lansmanın ilk gününden itibaren çok etkili bir ortaklık içinde bulunması bu başarıda önemli bir etken oldu.

Gmail: Linear için yeni bir stratejik edinme kanalı