Think with Innovators: Hannah Mirza, Global Medya İş Ortaklıkları Başkanı, MediaCom

Ekim 2016

"Think with Innovators" dijital medya alanında öne çıkan bazı isimlerin deneyim ve bilgi birikimlerini sergileyen bir röportaj dizisidir. Son röportajımıza katılan MediaCom Global Medya İş Ortaklıkları Başkanı Hannah Mirza yenilikçi ekiplerin kurulmasında karşılaşılan güçlüklerden ve ölçeklenebilirliğin öneminden söz etti.

Think with Innovators: Hannah Mirza, Global Head Media Partnerships, MediaCom | YouTube Advertisers

Hannah Mirza aşçılık eğitimi ve hukuk çalışmalarının ardından işletme ve ekonomi bölümünü bitirdikten sonra dijital pazarlama dünyasına adım attı. Bu tecrübeleri şöyle özetliyor: "Hukuk ve işletme, zekamı; aşçılık da yaratıcılığımı geliştirdi. Reklamcılıksa bu becerilerin ikisini birden kullanabileceğim mükemmel bir sektördü. Sanırım bu nedenle reklamcılıkta ısrar ettim, ilerledim ve kariyer yaptım.” MediaCom'da geniş kapsamlı bir rolü olan Hannah sahip olduğu bu beceri ve deneyim yelpazesinden yararlanarak Google, Facebook ve Twitter gibi markalarla küresel ilişkileri yönetmesinin yanı sıra ajansın yeni girişimler ve potansiyel kanallardan oluşan portföyüyle de ilgileniyor.

Ajansta deneyimli bir lider olan Hannah için ekip kurmak, hem işinin hayati bir parçası hem de yenilik kültürünü etkin bir şekilde besleyebileceği bir alan. "Bir şeyler inşa etmeyi seviyorum. Sanırım ekip kurmak, en becerikli olduğum konu." diyen Hannah'ya göre başarılı bir ekip oluşturmanın sırrı, öncelikle ele alınması gereken sorunu ya da fırsatı saptamakta ve ekip üyelerini buna uygun olarak seçmekte yatıyor. "Genellikle, gerçekleşmekte olan bir trend bulur ve bu trende nasıl yanıt vereceğimizi, bu süreç için nasıl bir ekip kuracağımızı düşünürüm."

Hannah başarılı ekiplerin yeniliğin vazgeçilmez bir parçası olduğu görüşünde, çünkü başarılı bir ekip olmadan yeni fikirlerin ölçeklendirilmesi ve kök salması neredeyse imkansız. "Birçok iyi fikir, onları nasıl hayata geçirebileceğinizi hesaba katmanız gerektiğinden gün yüzüne çıkmadan kaybolabiliyor," diyen Hannah, doğru süreçler ve yönetim olmadan yeni düşüncelerin çabucak rafa kaldırılabileceğini belirtiyor. Yenilikçilerimizin birçoğunun benzer görüşleri dile getirdiği bir çerçevede Hannah, parlak bir fikrin ortaya çıktığı anların yeterli olmadığını, asıl meselenin o fikirleri uygulamak olduğunu vurguluyor.


"Bir fikrin yeni ve test edilmemiş olması nedeniyle başarısız olabilirsiniz. Ancak belki de yenilik esas olarak bu başarısızlıktan çıkarılan derstir."

-Hannah Mirza, MediaCom Global Medya İş Ortaklıkları Başkanı


Öğrenmenin kendisi için bitmeyen bir tutku olduğunu söyleyen Hannah, bilgiye duyulan açlığın, çoğu zaman yenilik ve yaratıcılığın yakıtı olduğuna da inanıyor. Bunu şöyle ifade ediyor: "Eğitime tutkuyla bağlıyım. Sürekli olarak okuyorum, öğreniyorum ve mesleğimle ilgili edindiğim bilgileri işime aktarmaya çalışıyorum." Gerçekten de, test edilmemiş fikirler planlandığı şekilde uygulanamadığında, yeni bilgilere açık olmak gerçekten bir fark yaratabilir, çünkü bilginin ve deneyimin kendisi bir tür yeniliktir.

Hannah kariyer yaptığı bu sektöre bağlılığının ardındaki cazibe kaynağını özetlerken yeniliği edindiği tecrübenin merkezine yerleştiriyor. "Teknolojiyle birlikte sürekli değişim halinde olan dijital platform, kariyerim için gerçekten çok faydalı oldu. Kesintisiz değişim sayesinde dijital platform cazibesini hiç yitirmiyor."

Think with Innovators: Aslıhan Anarat Çötelioğlu, Yönetim Ortağı, Mindshare