Binlerce ürün dinamik bir şekilde nasıl yönetilir? Teknosa’dan öğrenin

Ceyda Balcı, Kaan Uzunoğlu / Mart 2021

Verilerin etkili bir şekilde kullanılması, müşteri bağlılığını sürdürme ve yeni gelir akışları elde etme konusunda hayati önem taşıyor. Markalar hem uygulamalar, web siteleri ve bağlı cihazlar üzerinden hem de e-posta, sosyal medya ve dijital reklamlar gibi pazarlama programları sonucunda gerçekleştirilen müşteri etkileşimlerinden daha önce hiç olmadığı kadar fazla miktarda veri elde ediyor.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırma, pazarlama liderlerinin elde ettikleri veri hacmini yönetmede zorluk yaşadığını gösterdi. Pazarlamacılar makine öğreniminin bu zorluklar konusunda kendilerine yardımcı olacağına ve gelecekte başarı elde etmeleri açısından büyük önem taşıyacağına inanıyor.

Binlerce ürün, yüzlerce kampanya tek çatı altında toplanıyor

Teknosa ve MediaCom olarak bizler de farklı açıdan benzer bir durum içerisindeydik. Elimizde bulunan binlerce ürünün jenerik anahtar kelime stratejisini ve elde ettiğimiz bu yoğun veri akışını en iyi şekilde yönetmenin efektif bir yolunu bulmamız gerekiyordu. Üzerine geçtiğimiz yıl Google Arama sayfasında yer alan Google Alışveriş reklamları hizmetinin Türkiye’de son bulmasından sonra jenerik arama terimlerinden gelen ciro ve trafiği farklı kanallardan edinme ihtiyacımız da ortaya çıktı.

Bu zorlayıcı görevi, Şablonlar ve Feed’ler aracılığı ile kampanya yönetimine olanak sağlayan Search Ads 360 Envanter Yönetimi ile üstlenebileceğimizi gördük. Envanter Yönetimi kullanımına ek olarak Search Ads 360’ın diğer güçlü özellikleri olan açık artırma anında teklif verme teknolojisi ve Hedef ROAS portföy stratejilerini de bu yapıya entegre ederek kampanya performansını daha da ileriye taşıyabilecektik.

Otomasyon ve makine öğrenimi sayesinde verimlilik hiç olmadığı kadar hız kazanıyor

Teknosa’nın tüm ürün envanteri için dinamik şekilde çalışan arama kampanyaları oluşturmak önceliğimizdi. Her ürün için ayrı açılan reklam gruplarının otomatize yönetimi sayesinde; feed ve şablonlar aracılığı ile binlerce ürünün sadece ismiyle kalmayıp, ürün kodu gibi detay bilgileri de hem reklam metinlerinde hem de anahtar kelimelerde geçirebildik ve yüksek kalite skoru ve kullanıcı deneyimi yakalayabildik. Bunun yanında açık arttırma anında teklif verme teknolojisi sayesinde standart kampanyalardan daha çok kullanıcı sinyalini dikkate aldık ve anlık sinyallerin takibiyle otomatize optimizasyon özelliklerinden faydalandık.

Bu aktivasyonlar doğrultusunda hem envanter yönetimi 100% otomatizasyona geçirilirken hem de daha çeşitli bir anahtar kelime havuzu ile daha yüksek trafik, ciro ve yatırım getirisi elde ettik. Jenerik kelimelere yapılan yatırım ile trafik %460, bu kelimelerden elde edilen ciro 18 kat arttı. Bu sayede reklam yatırımlarından elde edilen gelirde 3,3 kat artış gözlemledi.

Search Ads 360’ın sağladığı formülizasyon sistemleri sayesinde hedeflediğimiz anahtar kelimelerin tek kelime olmasını engelleyerek, hem istediğimiz uzun kuyruklu anahtar kelimelere ulaştık, hem de fazla jenerik hedeflemelerin yaratabileceği verimsizliğin önüne geçtik. 13 binden fazla anahtar kelime ve 15 binden fazla reklam metnini tek tuşla açarak operasyonel zamandan tasarruf ettik. Binlerce reklam grubunun her birinin içindeki ürünün stok durumuna göre otomatik olarak açılıp kapanmasıyla insan eliyle yapılabilecek potansiyel hataların önüne geçtik.

13 binden fazla anahtar kelime ve 15 binden fazla reklam metnini tek tuşla açarak operasyonel zamandan tasarruf ettik.

Kısacası, Search Ads 360 Envanter Kampanyalarını kullanarak otomatik olarak kampanya yapısını, reklam metnini ve kampanya statüsünü değiştiren bir yapıyı oluşturmuş olduk. Çok sık güncellenen bir envantere, fiyatlamaya ve stok yapısına sahip olduğumuzdan envanter yönetimi bizim için hem zamandan hem de bütçeden önemli ölçüde tasarruf anlamına geliyor. Üstelik açık arttırma anında teklif verme teknolojisi ile birlikte kullanıldığında performansının önemli ölçüde iyileştiğini gördük.

Geleceğe bakma

Yürüttüğümüz çalışma sonuçlarından açıkça şunlar anlaşılıyor: Verilerden en iyi şekilde yararlanan kuruluşlar platformlar arası araçlara yatırım yapan, gizlilik merkezli bir düşünce yapısı benimseyen ve kullanıcılara daha alakalı ve ilgi çekici deneyimler sağlamak amacıyla makine öğreniminden analiz elde edenlerdir.

Pazarlamacılar bu zorlu ve hızla değişen koşullarda faaliyetlerini sürdürürken, söz konusu analiz özelliklerini şirketlerinde kullanmaya başlayarak, uzun vadede kendilerine avantaj sağlayacak değerli analizlere, verimli çalışma yapılarına, performanslarında ciddi artışa ulaşabilir.

Bir ürünü markalaştırmak: Dijitali önceliklendiren kültürü benimseyin