Trendyol, büyük alışveriş dönemi 11:11 ve Black Friday’de kullanıcı sayısını nasıl 5 katına çıkardı?

Haziran 2019

Müşterilerine teknolojinin sunduğu çözümlerle her zaman, her yerde en iyi alışveriş deneyimini yaşatmak amacıyla kurulan Trendyol, bugün 16 milyon müşterisi ve 2000’in üzerinde çalışanıyla Türkiye’nin ve MENA bölgesinin en büyük ve en hızlı büyüyen mobil ticaret şirketi.

Trendyol hakkında

İstanbul merkezli mobil ticaret platformu

2010'da kuruldu

2018 yılında Alibaba Group’tan stratejik yatırım aldı

Hedefler

11.11 ve Black Friday döneminde elde edilen geliri artırmak

Yeni kullanıcı edinmek

Uygulama indirilmesini artırmak

Yaklaşım

Universal App Campaign (UAC), Görüntülü Reklam, Programatik ürünleri kullanıldı

BrandLlift 1.0 ve 2.0 kullanıldı

Sonuçlar

Bu dönemde gelir normal bir günün ortalama 5 katına çıktı

Kullanıcı sayısı önceki yıla göre 5 katına çıktı

Uygulama önceki yıla göre 8 kat daha fazla indirildi

Müşterilerine tekstil, ayakkabı, ev & mobilya, anne-çocuk, kozmetik gibi birçok kategoride, binlerce markadan yüzbinlerce ürün seçeneği sunan Trendyol, 1500’den fazla kategoride yılda 75 milyondan fazla ürünü müşterilerine ulaştırıyor. Mobil satış oranı %80 olan Trendyol, 2018’de %140 yıllık büyüme oranıyla mobildeki liderliğini de güçlendirdi.

Geçtiğimiz Kasım ayındaki iki büyük alışveriş festivalini, 9-10-11 Kasım ve Black Friday’i büyük bir kampanya dönemi olarak konumlandıran Trendyol, gelirini, bilinirliğini, uygulama indirilmesini artırmak ve yeni kullanıcı kazanmak üzerine bir plan oluşturmaya karar verdi. Halihazırda Trendyol kullanıcısı olan kitlenin yanı sıra büyümeyi destekleyecek, online alışverişle ilgilenebilecek yeni kullanıcıları da bu kampanyanın hedef kitlesine dahil etti.

Markanın amacı, 1500’den fazla kategoride kullanıcıların aradığı her şeyi, yılın en büyük indirimleri ve stoklarla sınırlı fırsatlarla Trendyol’da bulabileceği mesajını vermekti. Trendyol, “İndirim dediğin tek gün olmaz” söylemi ile müşterilerine sadece 1 gün değil, tüm aya yayılan indirimli alışveriş deneyimini yaşatmak istedi.

Kampanyaları duyurmak için önce erişim amaçlı YouTube kampanyaları yürütüldü ve etkilerini gözlemlemek için BrandLift 1.0 ve 2.0 kullanıldı. Görüntülü ve YouTube kampanyalarında Black Friday döneminin sezonsal kitleleri ve marka için önemli olan kategorilerinde yakın ilgi alanı ve pazardaki kitleler hedeflemeleri uygulandı. Buna ek olarak kampanyanın zirve döneminde Universal App Campaign (UAC), Görüntülü Reklam, Programatik, Alışveriş Reklamları ve Dinamik Yeniden Pazarlama ürünleri yoğun olarak kullanıldı. 


“Müşteri beklentilerini her daim önemseyerek, kullanıcılarına en uygun fiyat ve bol seçeneği sunmayı hedefleyen bir marka olarak, Kasım ayı gibi tüketim alışkanlığının yüksek olduğu bir dönemde benzer stratejiyle doğru platformlarda müşterimize en iyi kampanyayı sunmayı başardık. 2019 yılında da stratejinin bir diğer parçası yeni pazarlarda ve kategorilerde payımızı arttırmak olacak. ”

—Utku Gülbayrak, Dijital Pazarlama Müdürü, Trendyol


Trendyol, UAC kampanyalarıyla hem mevcut hem yeni kullanıcıları mobil uygulamaya yönlendirmeyi amaçladı. Görüntülü Reklam Ağı, Dinamik Yeniden Pazarlama ve programatik kampanyalarıyla ise masaüstü bilgisayar ve mobilde Trendyol’la etkileşime geçen ve geçmeyen kullanıcılar hedeflendi.

Trendyol dijital pazarlama ekibinden Melis Kılıç ve Hazal Göçken kampanyanın başarısını şöyle açıklıyor; “Kampanyanın başarısında tedarikçilerimizle beraber kampanya dönemine planlı bir şekilde hazırlanmamız ve bu dönemlerde müşterimizin neler beklediğini daha öncesinde doğru analiz etmemizin etkisi var. Uygun fiyat, bol ürün ve marka seçeneği ile dijital ve offline kanalların yoğun kullanımı birleşince oldukça başarılı bir kampanya ortaya çıktı.”

Trendyol’un Kasım ayında aylık ortalama kullanıcı ve yeni kullanıcı sayısı önceki yılki alışveriş sezonu dönemine göre 5 katına çıktı. Marka, App Store ve Google Play Store’da beş günden fazla en çok indirilen uygulamalarda 1. sırada kalarak mobilde liderliğini güçlendirdi ve geçen seneye göre 8 kat daha fazla uygulama indirme oranına ulaştı.

“Var olan müşterilerimize yönelik hayata geçirdiğimiz pazarlama stratejilerimizin yanı sıra, kampanya süresi boyunca yeni kullanıcılara doğru temas noktalarında ve doğru mesajlarla ulaşmamız başarımızın artmasında önemli rol oynadı.’’

-Gizem Çelenk, Dijital Pazarlama Yöneticisi, Trendyol

Trendyol, veriye dayalı ilişkilendirmeyle reklam yatırımı analizlerini nasıl geliştirdi?