2018’de en çok okunan 10 Think with Google makalesi

Zeynep İyigün / Aralık 2018

Bu yıl sektöre yön veren trendlerden haberdar olmak isteyen pazarlamacılar hangi makaleleri okudu? Yıl boyunca pazarlama dünyasındaki gelişmeleri daha yakından takip etmemize yardımcı olan Think with Google’ın 2018 yılında en çok okunan 10 makalesine hep birlikte göz atalım.

1- Dijital Dönüşüm: Liderlerin odaklanması gereken 4 alan

Günümüzde işletmelerin değişikliklere ayak uyduramaması tehlikeli bir durum mu oluşturuyor? Değişikliğe uyum sağlamak aslına bakarsanız her dönemin sorunu. Bu durumu Charles Darwin 1809'da şöyle ifade etti: "Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan. Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan." Günümüzde değişim hızının her zamankinden daha yüksek olduğunu düşünürsek, Darwin'in kuralı hiç bu kadar anlam kazanmamıştı diyebiliriz.

Makalenin tamamını okuyun; WPP Türkiye Ülke Müdürü Demet İkiler ile Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez’in şirketlerin dijital dönüşüm yolculuğu üzerine yaptığı sohbeti buradan izleyin.

2- Mobil sitenizi hızlandıracak ipuçları ve test araçları

Günümüzde kullanıcılar giderek daha hızlı ve daha iyi dijital deneyimler sunulmasını bekliyor. Mobil internet bağlantısında da haliyle beklentiler farklı değil. Ancak mobil web sitelerinin yavaşlığı, yaz tatili için en iyi otel fırsatlarını ararken ya da yeni bir koşu ayakkabısı satın alırken yaşadığınız heyecanı söndürmeye yetiyor.

mobile speed

Makalenin tamamını okuyun.

3- Müşteri yolculuğunun haritasını çıkarma: Bağlılığa giden yol

İdeal bir dünyada kullanıcıların sadık müşterilere dönüşmesi hızlı bir süreç olurdu: Ürününüzü görür. Ürününüzü satın alır. Ürününüzü kullanır. Ve bunları tekrarlar.

Gerçekte ise bu yolculuk genellikle yol boyunca durakların, keşif ve karşılaştırma fırsatlarının olduğu bir gezi gibidir. Bu anların her birinde kullanıcıları markanızı tercih etmeye ve bir rakibinize geçmek yerine markanızı kullanmaya devam etmeye ikna etmeniz gerekir. Bu anları kontrol altına almak göz korkutucu olabilir, ancak müşterinizin yolculuğunun haritasını çıkarmak size yardımcı olabilir.

Makalenin tamamını okuyun.

4- Veriye dayalı pazarlama doğru zamanda harekete geçmenize nasıl yardımcı olur?

Kitlenizi tanıyın. Bu, pazarlamanın ilk kuralıdır ve bu kural ilk günkü önemini hâlâ koruyor. Ancak, içinde bulunduğumuz yardım çağında, diğer bir deyişle, güçlenmiş tüketiciler tam olarak kendi ihtiyaçları için tasarlanmış deneyimler beklerken, başarılı olmak için zamanlamanızın da doğru olması gerekir.

Bain & Company tarafından Google'la ortak yürütülen yeni bir araştırma, kullanıcıların karşısına tam doğru anda doğru mesajla çıkan markaların büyüme ve gelir yollarını bulanlar olduğunu gözler önüne seriyor.

lider

Makalenin tamamını okuyun.

5- Geleneksel pazarlama dönüşüm hunisinin ötesinde; büyüme için yeni bir formül

Pazarlamacılar olarak bize, bilinirlikten satın alma üzerinde düşünmeye kadar doğrusal bir müşteri yolculuğu olan dönüşüm hunisiyle ilgili her şeyi adımız gibi bilmemiz öğretilmişti. Ve kitlesel medyayı kullanırken, büyümeyi sağlayan temel etkenler erişim ve sıklıktı. Kullanıcıların amacını en doğru şekilde tahmin edebilmek ve hedeflememizi ve reklam öğelerimizi bilgiye dayandırmak için demografiyi kullanıyorduk. Ancak bu model günümüzün müşteri yolculukları için artık geçerli değil.

Makalenin tamamını okuyun.

6- Arama Ağı Kitlelerini etkin bir biçimde kullanarak müşterilerinize tekrar ve farklı şekillerde nasıl ulaşırsınız?

Her marka web veya mobil sitesini ziyaret eden kullanıcısına sunduğu hizmet ya da ürünler arasında kişinin ilgi alanına özel teklifler sunmak, doğru zamanda doğru bilgiyi iletmek ve doğru yönlendirmeyi yapmak ister. Elinde bulunan müşteri ağını daha etkili sonuçlar elde edecek şekilde değerlendiren markalar, kullanıcının sitedeki yolculuğunu satış kanalına ulaştırarak hem müşteri memnuniyeti sağlar hem de nihai hedefine ulaşmış olur. Google bu noktada Arama Ağı teknoloji çözümleri ile markaların yanında olarak, onların başarılı kampanyaları hayata geçirmelerini sağlıyor.

Makalenin tamamını okuyun.

7- İyi bir müşteri deneyimi mi sunmak istiyorsunuz? İşte yapmamanız gerekenler

Teknolojinin tüketici davranışları üzerindeki hep var olan etkisinden ve kullanıcıların ihtiyaç duydukları şeyleri bulmak için akıllı telefonlara ve aramaya ne kadar bel bağladıklarından yola çıkarak, günümüzün tüketicileri için bireysel amaç temelinde kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri oluşturmak önemli. HomeAway'den David Baekholm, büyüme sağlamak için yapılmaması gerekenler konusunda kendi markasının neler öğrendiğini paylaşıyor.

müşteri deneyimi

Makalenin tamamını okuyun.

8- Araç satın almaya giden yolda karar süreci nasıl işliyor?

Yepyeni bir otomobil almak için farklı sebepleriniz olabilir. Hayatınızda yaşadığınız değişiklikler ve gelişen ihtiyaçlar yeni bir aracın gereksinimini ortaya çıkarır. Araştırmaya göre insanlar, evlendiklerinde, bir yerden başka bir yere taşındıklarında, iş değiştirdiklerinde, daha çok para kazandıklarında ve hatta sağlık sorunları sebebiyle yeni otomobil almaya yöneliyorlar.

Makalenin tamamını okuyun.

9- Video satın alma işleminizden daha iyi sonuç alın: doğrudan pazarlamayı artırmak için 3 ipucu

Kullanıcıların video reklamlarını tüketme ve bu reklamlara tepki verme şekli değişti. Pazarlamacıların bu kullanıcılara erişmek için kullandıkları araçlar da çok yol katetti. Kısacası video artık sadece marka oluşturmak için kullanılmıyor.

“Kullanıcıların video izlerken arkasına yaslanıp içeriği pasif şekilde tüketmek istediğini düşünürdük,” diyor Nicky Rettke, YouTube ürün müdürü. “Ancak kullanıcı deneyimi araştırmamız çoğu izleyicinin daha etkin bir deneyim istediğini ortaya çıkardı.”

video

Makalenin tamamını okuyun.

10 - Analytics’ten elde ettiğiniz içgörüleri kampanyanıza nasıl entegre edebilirsiniz?

Veri, ulaştığınız ilk anda yalnızca veridir. Verileri, markanızı desteklemek ve hatta uygulanan yöntemlere bir yön vermek için iyi analiz edip kullandığınızda ise fark yaratan bir etkene dönüşür. Bu noktada önemli olan: müşterilerinizin markanızla yaşadığı deneyimi anlamak ve bundan bir yol haritası çıkarmaktır.

Makalenin tamamını okuyun.

Alışveriş sezonunda müşterilerinize yardımcı olmaya hazır mısınız?