2020’de en çok okunan 10 Think with Google makalesi

Zeynep İyigün / Aralık 2020

Hepimiz için eşi benzeri görülmemiş bir değişim, dönüşüm ve öğrenme yılı oldu. Pandeminin yarattığı kalıcı etkileri, hızla değişen trendleri, evrilen tüketici alışkanlıklarını yıl boyunca birlikte gözlemledik ve Think with Google üzerinden sizlerle paylaştık. Bu zorlayıcı yılda pazarlama profesyonellerinin yollarını bulmalarına yardımcı olacak stratejik içgörüleri sağlamaya çalıştık. Önümüzdeki yıl için planlar hızla yapılmaya başlanırken bu yıl platformda en çok okunan ve pazarlamacılara yardımcı olan 10 içeriği sizlerle paylaşıyoruz.


1- Yeni araştırma: İnsanların ne satın alacaklarına nasıl karar verdiği, satın alma yolculuğunun "karmaşık dünyasında" saklı

İnsanların karar verme şekli oldukça karmaşık ve gittikçe daha da karmaşık bir hale geliyor. Alistair Rennie ve Jonny Protheroe bu makalede, alıcının karar verme süreci hakkında yaptıkları en son araştırmayı paylaşıyor. COVID-19'un dünya genelinde online alışverişe ve araştırmaya hız kazandırması markalar için bundan anlam çıkarmayı öğrenmeyi her zamankinden önemli hale getirdi.

Makalenin tamamını okuyun ve “Decoding Decisions: Karmaşık dünyayı anlamlandırma” araştırmasını buradan indirin.


2- Perakende satış stratejiniz online ortama nasıl uyarlanır ve taşınır?

Mart ortasında COVID-19 pandemisiyle ilgili söylentiler netleştiğinde perakende müşterilerimizle endişeleri hakkında konuştuk ve Google'ın nasıl yardımcı olabileceğini sorduk. Aylar sonra, bu müşterilerden karşı karşıya oldukları zorluklarla ilgili bilgi almaya devam ediyoruz. Google perakende liderlerinden Alpagut Çilingir ve Kevin Fried perakendecilerin, uygulayabilecekleri sekiz adımı açıklıyor.

Makalenin tamamını okuyun.

Perakende satış stratejiniz online ortama nasıl uyarlanır ve taşınır?

3- Türkiye’deki tüketicilerin bu yıl alışveriş yolculuklarında benimsedikleri 8 davranış

Seyahat kısıtlamaları, mağazaların kapanması, evde eğitim ve benzer gelişmelerle COVID-19 çoğu insanın hayatını bir anda alt üst etti ve hemen etkilenen alanlardan biri de perakende oldu. Alışveriş yapan bir kişinin ilk araştırmasından satın alma anına kadar, birçok müşteri yolculuğu aniden ağırlıklı olarak online ortamda gerçekleşmeye başladı. Smart Shopper araştırması marka, pazarlama ve tüketici stratejilerinin belirlenmesinde yardımcı olmak için, pandemi sırasındaki alışveriş davranışlarına ışık tutuyor.

Makalenin tamamını okuyun ve infografik olarak indirin.


4- Mobil oyunlar ile uluslararası arenaya açılmanın şimdi tam zamanı

Mobil dünyanın sınırsızlığını hayal edin; Kars’taki bir geliştirici tek bir tuşla Kolombiya’daki bir kullanıcıya oyununu sunabilir ve ödeme alabilir. Diğer iş modellerine kıyasla oyun dünyası fiziksel engellerin bulunmadığı muazzam bir esneklik sunuyor ve bu durum tam olarak mobil oyun pazarına has bir özellik. Yıl boyunca oyun sektörüne ilham olacak içerikler yayınladık; koronavirüs döneminde özellikle oyun uygulamalarındaki geçirilen sürenin %25 ve mobil oyun indirilmesinin %30 yükseldiği gözlemleniyor. Bu içgörüler göz önünde bulundurulduğunda, mobil oyunlar ile uluslararası arenaya açılmak için nasıl bir yol izlemeli?

Makalenin tamamını okuyun.

1810_inline_Gaming-Industry-Responds_Page_1.jpg

5- “Yeni normal” düzende markalar YouTube’da izleyiciyle nasıl etkileşimde kalabilir?

Türkiye’de evlerimizde geçirdiğimiz neredeyse bu iki aylık süreçte, tüketici eğilimleri ve davranışlarında pek çok değişiklik gördük. Ve evet, izleyicilerin de video içerik tüketme biçimleri sürekli değişiyor. Türkiye’de de bu konuyu geçtiğimiz ay YouTube’daki erişimi nasıl maksimuma çıkarabileceğinize ve tüketici ilgisini aksiyona nasıl dönüştürebileceğinize dair iki infografik yayınladık. Burada ise, sektör liderlerinin YouTube yolculuğunu, Türkiye’de yükselişe geçen video trendlerini paylaşıyoruz.

Makalenin tamamını okuyun ve dergiyi indirin.


6- Alışveriş döneminde Türkiye'deki işletmeler için fayda sağlayacak 3 çözüm önerisi

Günümüz tüketicileri aradıkları ürünlere en hızlı ve kolay yoldan ulaşmak, aynı zamanda da en doğru seçenekleri görmek istiyor. Örneğin, Türkiye’deki tüketicilerin %33’ü koronavirüs öncesine göre daha çok online alışveriş yaptığını belirtiyor. Peki, Google Arama sayfasında yer alan Google Alışveriş Reklamları, yani karusellerin hizmeti Türkiye'de son bulurken, yeni dönemde Alışveriş reklamlarının işletmenize sağladıkları çerçevesinde farklı hangi çözümlerden faydalanabilirsiniz?

Makalenin tamamını okuyun.


7- The Update: Niyeti değerlendirerek yeni müşterilerle bağlantı kurun

Bu yıl aynı zamanda, Google pazarlama liderlerinin sektördeki uzmanlar ile bir araya gelerek belirsiz zamanları ve en yeni gelişmeleri konuştuğu bir video serisi hazırladık; The Update. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon ile mobil dünyadaki değişimi, Karaca Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Karaca ile çok kanallı perakendede dönüşüm etkilerini konuştuk. Serinin bir diğer öne çıkan içeriği ise Think with Google'ın Global Yönetici Editörü Natalie Zmuda’nın Google Müşteri Çözümleri Başkanı Mary Ellen Coe ile işletmelerin yeni müşterilerle bağlantı kurmak için faydalanabilecekleri mevcut fırsatları değerlendirdikleri sohbet oldu.

Videoyu izleyin.


8- Koronavirüs süresince tüketici davranışlarını anlamanıza yardımcı olacak Google Trend içgörüleri

Koronavirüsün etkisi tüm dünyada hissedildi ve hissedilmeye devam ediyor. Tüketici ihtiyaçları ve davranışları da günbegün değişiklik gösteriyor, bu da pazarlamacılar için yeni zorluklar yaratıyor. Yıl boyunca oldukça ilgi gören bu koleksiyonda, içinde bulunduğumuz belirsiz zamanlarda tüketicinin zihninde en çok hangi soruların, terimlerin olduğunu Google Trendler aracılığıyla sizlerle paylaşıyoruz ve paylaşmaya da devam edeceğiz.

En güncel trendleri öğrenin.

Screen_Shot_2020-09-10_at_12.25.42_PM.width-1200.png

9 - Etkinlikleri dijitale taşımak: Platformlar, tasarım, içerik ve etkileşim ipuçları için rehberinizi indirin

Günümüzün dinamik ortamında, dijital etkinlikler mükemmel bir alternatif sunuyor. Ancak bu durumda, yaklaşımınızı belirlemekten platformları seçmeye, etkinliğinizi sunacağınız ortamı tasarlamaktan katılımı teşvik edecek fırsatlar yaratmaya kadar, göz önünde bulundurmanız gereken farklı noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Canlı bir etkinliği dijital etkinliğe dönüştürmek istiyorsanız Google'ın kendi etkinlik ve deneyim pazarlama ekibinin sunduğu bu rehbere göz atın.

Etkinlik rehberini indirin.


10- Teknoloji sektöründe cinsiyet eşitliğine ve geleceğin mesleklerine odaklanan yeni bir girişim: SheMakes

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin profesyonel iş hayatına olan yansımalarıyla günbegün karşılıyoruz. Bir ekonominin ve içinde barındırdığı toplumun normları paralel şekilde iş hayatını da şekillendiriyor. Sektörde etki sahibi olan şirketlerin ve liderlerin desteğine ve azmine ihtiyaç duyan kadın istihdamının artırılması konusu da Google ve MediaCat’in gündeminde. Türkiye’deki kadın istihdamını, kadın liderlerin hikayelerini duymaya olan ihtiyacı ve genç kadınları odak noktasına alan #SheMakes iki kadın liderden dinledik.

Röportajın tamamını okuyun.


Think with Google’a katkıda bulunan tüm yazarlarımıza ve okuyucularımıza teşekkür ederiz. 2021 yılında da en güncel Google veri, analiz ve içgörüleri sizlere sağlamaya devam edeceğiz. Yeni yılın getireceklerini hep birlikte keşfetmek dileğiyle!

Yeni araştırma: İnsanların ne satın alacaklarına nasıl karar verdiği, satın alma yolculuğunun "karmaşık dünyasında" saklı