Mobil Perakende Satış Uygulamaları ve Siteleri: Giriş

Jenny Gove, Iram Mirza / Mayıs 2016

Mobil perakende satış deneyimleri sorunsuz yaşandığında, müşterilerin telefonlarında yalnızca araştırma yapmaları değil aynı zamanda satın alma olasılıkları da artar. Google Kullanıcı Deneyimi Araştırma Müdürü Jenny Gove ve Kullanıcı Deneyimi Tasarım Müdürü Iram Mirza, bir perakende satış uygulaması veya sitesi tasarlama konusunda ürün bilgilerini ön plana çıkarmaktan ayrıntılı görsellere kadar 25 ipucunu paylaşıyor.

Her gün daha fazla kullanıcı bilmek, gitmek, yapmak ve satın almak istediği anlarda harekete geçmeye hazır bir şekilde telefonuna yöneliyor ve markaların beklentilerini karşılamasını istiyor. Alışveriş söz konusu olduğunda kullanıcılar hızlı, alakalı ve sorunsuz mobil deneyimler yaşamak istiyor.

Artık çevrimiçi gerçekleştirilen alışverişlerin %30'unun cep telefonlarından yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda, satıcılar için rekabet her zamankinden daha fazla. Satıcılar bugün tüm kanalları kullanan tüketicilerin ihtiyaçları ve beklentilerini karşılamak için mobil deneyimlerini dönüştürmek zorunda.

Hem uygulama ve mobil site geliştiricilerinin hem de markaların, sınıfında en iyi mobil perakende satış deneyiminin hangi unsurlardan oluştuğunu öğrenmelerine yardımcı olmak için AnswerLab ile birlikte çalışarak 100'den fazla katılımcının 50 farklı perakende satış uygulaması ve mobil siteye yönelik deneyimlerini araştıran perakende satışa özel bir kullanıcı araştırması gerçekleştirdik. Sonuç: Mobil alışveriş deneyiminizi iyileştirmenize yardımcı olmak için 25 ilke.

Kullanıcıları mobil alışveriş tasarımınızın merkezine yerleştirin

Perakende satış uygulamalarında ve mobil sitelerde ürün arama, gezinme, ürün sayfasını inceleme ve ödeme sayfasında satın alma işlemi tamamlamayı kapsayan çeşitli etkinlikleri yakından izleyerek kullanıcı deneyimlerini inceledik.

Araştırma sonuçları bir şeyi açıkça ortaya koyuyor: Perakende satış uygulamalarının ve mobil sitelerin hem tasarımı hem de yapısı, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olmalı ve onları alışveriş deneyimleri boyunca desteklemelidir. Araştırma, tüketicilerin sürecin belirli noktalarında sıkıntı yaşadığını gösteriyor. Buna bazen site veya uygulamadan henüz hiçbir değer almamışken kaydolmalarının istenmesi ve genellikle yetersiz görsel geri bildirim veya ürünler hakkında eksik bilgilerle karşılaşmaları neden oluyor. Buna karmaşık ödeme formları ve ödeme seçeneklerinde yeterince çeşitlilik sunulmaması da ekleniyor.

Araştırma ayrıca temel kullanılabilirliğin önemini vurguluyor ve web geliştikçe buna yönelik ihtiyacın azalmadığını gösteriyor. İyi haber, şirketlerin kullanıcılar için alışveriş deneyimini sorunsuz hale getirmenin yeni yollarını buluyor olması. Bunlar; form doldurma işlemini kolaylaştırmak için arayüzü geliştirme, konum hizmetleri sağlama ve kullanıcılara üçüncü taraf ödeme sağlayıcılarla veya kredi kartını tarayarak ödeme seçeneği sunmayı içeriyor.

Mobil e-ticaretteki yenilikler kullanıcının ilgisini çekmeye yardımcı olarak, alışveriş deneyimini keyifli hale getirebilir. Bu yeni deneyimlerin, kullanıcı deneyimi tasarımının ilkelerini temel alması her zamankinden daha önemlidir. Araştırmanın açığa çıkardığı 25 kritik noktayı dört kategoride topladık: araştırma ve arama, ürün bilgileri ve değerlendirmeleri, alışverişi tamamlama ve ödemeler, sorunsuz alışveriş.

1. Bölüm, Araştırma ve Arama ile başlayalım.

2. Bölüm: Ürün Ayrıntıları ve Değerlendirmeleri