Değişime ayak uydurabilen uygulamalar nasıl başarılı oluyor?

Marcin Karnowski, Katja Strelcova / Şubat 2021

Uygulamalar üzerinden tüketici etkileşimi, pandemiyle birlikte yükselişe geçti. Mobil veri ve analiz firması olan App Annie'nin yeni araştırmasına göre, ortalama kullanıcı artık uygulamalarda her gün üç saatten uzun bir süre harcıyor. Birçoğumuz artık uygulamaları kullanarak görüntülü görüşmelere katılmaya, temas izleme için QR kodu taratmaya ve haftalık market alışverişimizi sipariş etmeye alıştık.

İşletmelerin daha sorunsuz, daha hızlı ve daha kişisel kullanıcı deneyimleri sunmak için uygulamalardan yararlandığını biliyoruz. Benzeri olmayan bu yılda uygulamalar, markaların hızla değişmesini sağlayıp yeni pazar dinamiklerine karşılık vermek için kullanabileceği kritik bir platform haline geldi.

Google, bu yıl tüm imkansızlıklara rağmen başarı gösteren beş uygulamanın arkasındaki yöneticilerle konuştu. Bu yöneticilerin hikaye ve deneyimlerinin sağladığı önemli analizlerden yararlanarak pazarlamacılar, çalkantılı dönemlerde müşterilerin ihtiyaçlarına nasıl hızlı biçimde karşılık vereceklerini anlayabilir.

Bolt: Kitlelere yeniliklerle ulaşmak

Paylaşımlı yolculuk uygulaması, Estonya

Bolt'un kurucu ortağı ve sürdürülebilirlikten sorumlu başkan yardımcısı Martin Villig şunları söylüyor: "Rekor sayılara ulaşmıştık, ancak iki hafta içinde Avrupa'daki şehirlerde sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmaya başladı."

Müşteriler birden eve kapanmak zorunda kaldı. Bolt bu duruma yepyeni bir hizmete başlayarak yanıt verdi: market teslimatı.

10 gün içinde, güncellenen uygulama Baltık ülkelerindeki büyük süpermarket zincirlerinden yeni temassız market teslimatı hizmeti sunmaya başladı. Zaten restoran teslimatı hizmeti sunmakta olan Bolt, market teslimatını da hizmetlerine ekledi. Villig bu konuda, "Bu şekilde sürücü tabanımız için daha fazla teslimat yapma ve para kazanma fırsatı sunabilecektik," diyor.

Bolt, elektrikli scooter hizmetini müşterilerin kullanımına sunma sürecini hızlandırmak için de çabucak harekete geçti. Şirket, şehir içinde yolculuk yapmak isteyen şehir sakinlerinin daha fazla seçenek sunulması talebine karşılık olarak bu hizmeti sunmaya karar verdi. Scooter hizmeti kullanıcılar için kalabalık toplu taşımaya alternatif olan güvenli seçenek haline geldi.

Öğrendiklerimiz: Bu belirsiz dönemde Bolt, yeni fırsatları yakalayıp hızlıca hareket ederek oyunu değiştirdi.

Starling Bank: Ürün stratejisini yeni önceliklere uygun şekilde değiştirmek

Dijital bankacılık uygulaması, Birleşik Krallık

Starling, müşteri merkezli bir banka olarak karantina sürecinde daha da fazla dijital bankacılık çözümü sunmak için hızlıca harekete geçti. Kağıt çeklerin kullanımı bir sorundu. Nasıl bir çözüm bulundu? Kullanıcıların evden çıkmadan para yatırabilmesi için yeni bir çek görüntüleme hizmeti sunulmaya başlandı.

Banka, Connected kartının kullanıma sunulma sürecini de hızlandırdı. Yaşlı veya dışarı çıkamayan tüketiciler, bu ek banka kartını arkadaşlarına ya da komşularına vererek evden çıkmalarına gerek kalmadan alışverişleri için ödeme yapabiliyor.

Kıdemli satın alma yöneticisi Maria Milenkova, "Starling olarak, stratejimizi bu sıra dışı dönemde değişen müşteri ihtiyaçlarına uygun hale getirdik," diyor.

Öğrendiklerimiz: İşletme, müşterilerin yeni ve zaruri ihtiyaçlarına yönelerek yardım eli uzatmayı, uzun vadede müşteri sadakatine dönüşecek olan bir pazarlama stratejisi benimsemeyi başardı.

Resimdeki cep telefonu ekranında, beyaz arka plan üzerinde Starling Bank Connected kart hakkında metin ve bilgi gösteriliyor

Muzmatch: Müşterilere yeni hizmetler sunmak için hızlıca yenilik üretmek

Dünyanın en büyük ücretsiz İslami arkadaşlık ve evlilik uygulaması, Birleşik Krallık

Muzmatch'in kurucusu ve CEO'su Shahzad Younas, hızlı harekete geçme konusunda tecrübeli bir insan. Kendi kendini eğiterek uygulama geliştiricisi olan Younas, işletmesini 2012'de evinde kurmuş.

Younas, "Pandemi döneminde, bizim için önemli noktalardan biri, insanların yüz yüze görüşemediği dönemlerde kişisel düzeyde bağlantı kurmasına yardımcı olmaktı," diyor.

Rekor bir sürede takımıyla birlikte uygulama içi görüntülü sohbet özelliğini tasarlayıp, geliştirip sunarak potansiyel çiftlerin güvenli ve kontrollü bir ortamda sanal olarak görüşebilmesini sağladı.

Younas sözlerine şöyle devam ediyor, "Kullanıcılarımız, içinde bulunduğumuz gerçekliği benimsiyor. Hiç kimse bu sürecin ne zaman sona ereceğini bilmiyor. Bu nedenle insanlar, doğru kişiyi bulduğunda beklemek istemiyor."

Öğrendiklerimiz: İşletmenin temelini oluşturan değerler asla unutulmamalı. Hızlı hareket etmezseniz diğerleri sizden önce başarıya ulaşabilir.

Beyaz arka plandaki iki akıllı telefonda, Muzmatch uygulamasını kullanan bir erkekle bir kadının görüntülü görüşme yaptığı gösteriliyor. Akıllı telefonların birinde görünen adam gülümsüyor. Diğer akıllı telefondaki pembe başörtülü kadın da gülümsüyor.

Bending Spoons: Daha iyi hizmet sunmak için iş ortaklıkları kurmak

Uygulama geliştiricisi, İtalya

Bending Spoons, her gün yüz binlerce kullanıcıya ulaşan fotoğraf, video, sağlık ve spor uygulamaları tasarlayıp geliştiriyor. Pandeminin gelişiyle ekip, zamanının ve kaynaklarının önemli bir kısmını, Immuni adında bir COVID-19 temas izleme uygulaması geliştirmek amacıyla İtalya devletiyle birlikte çalışmak için ayırmaya karar verdi. Kullanıcı edinme yöneticisi Valerio Volpe "Sanki birinin rahatsızlandığı uçakta doktorsunuz," diyor. "Etik açıdan bakıldığında tek yapabileceğimiz, yardım etmek."

Bu karmaşık uygulamayı geliştirme süreci, ekibin motivasyonunu ve tutkusunu son derece artırdı. Ekip üyeleri, kendilerinin zor bir dönemde milyonlarca insanı etkileyecek bir potansiyele sahip olduğunu gördü. Ekip, mümkün olduğunca kısa sürede etkili bir ürün sunmak için aylarca varını yoğunu ortaya koydu.

Volpe, "Bu deneyim, ürünlerimizde daima hedeflediğimiz gibi, ilham verici amaçlar için çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bize hatırlattı," diyor.

Öğrendiklerimiz: Yeni iş ortaklıkları ve projelere kucak açın. Bu sayede daha geniş bir kitleye ulaşabilir, ekibinizi motive edebilir ve benzersiz bir etki yaratabilirsiniz.

Resimdeki cep telefonu ekranı görüntülerinde, beyaz arka plan üzerinde İtalyan Immuni uygulaması gösteriliyor.

Waze: Kullanıcı analizleriyle yararlı özellikler sunmak

Kitle kaynaklı navigasyon uygulaması, İsrail

Waze'in şirket içi kriz ekibi, dünyanın durduğu günlerde kullanıcı topluluğuyla yakından çalışarak beklenmeyen bulgular ortaya çıkardı.

Kullanıcılar işe gidip gelmese de arabada test merkezi veya gıda yardım merkezi gibi yerlere gitmek için mecburi yolculuklar yapıyordu. Waze, gönüllü harita editörleriyle bir araya gelerek, insanlara yardımcı olmak amacıyla bu konumları haritalarında işaretledi.

Waze ayrıca arabaya servis veya arabaya teslim alma hizmetlerine olan talebin de arttığını fark etti. Google alt kuruluşu olan Waze'in ücretli medya yöneticisi Kosta Mogilevych, şunları söylüyor: "Bu talep artışları üzerine, söz konusu hizmetleri sunan işletmelerin sürücüler tarafından kolayca bulunabilmesi için yeni harita konum rozetleri özelliğini kullanıma sunduk."

Öğrendiklerimiz: Kullanıcılarınızı her zaman dinleyin. Sunabileceğiniz yararlı yeni özellikler için size fikir verebilirler. Bunun sonucunda, kullanıcılarınıza hizmet sunuyorsanız marka bağlılığı oluşturabilirsiniz.

Gelecekte uygulama başarısı elde etmek için pazarlama dersleri

Pandemi döneminde yeni buluşlar, yeni hedefler ve yeni hayallerle krizle mücadele eden, gerçekten ilham verici olan örnek işletmeler ortaya çıktı.

Diğer şirketler, işletmelerinin geleceğini garanti altına almak ve zor dönemlere ayak uydurmak için bu örneklerden ders alabilir. Öne çıkan bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

  1. Çevik olun: Pandemi sürecinde internet ve uygulama kullanan kullanıcı sayısı daha önce hiç görülmemiş seviyelere ulaştı. Dijital süreçlerin benimsenmesi büyük bir hızlanma gösterdi. İşletmelerin, önceliklerini yeniden belirlemek ve kaynaklarını yeniden dağıtmak için hem hazır hem istekli olması gerekiyor. Müşteriler, çözüm sunulmasını bekliyor. İşletmeniz geride kalmamalı.
  2. Yenilikçi olun: Yeni ortaya çıkan kullanıcı ihtiyaçlarına karşılık vermek için uygulamalarınızda yepyeni ürünler ve hizmetler sunun. Müşterilerinize hizmet sunma konusunda yaratıcı olun ve uygulamanızın gerçek değer sunmak için neler yapabileceğini düşünün. Müşterilerin sürekli geri dönmesini sağlayacak güzel ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için en iyi seçenek, uygulamalar.
  3. Açık olun: Geleneksel işletme anlayışının ötesinde düşünün, değer sağlamak için diğer şirket ve kuruluşlarla birlikte çalışın. Bu sayede ekibinizi motive edebilir, taze fikirlerin oluşmasını sağlayabilir ve yeni kitlelere ulaşabilirsiniz.

Başarılı uygulamaların arka planındaki süreçleri ele alan diğer hikayeleri ve harekete geçirici analizleri görmek için istediğiniz zaman izleyebileceğiniz App Masters serimize göz atın.

Mobil satış oranlarınızı en etkili şekilde nasıl iyileştirebilirsiniz?